Letos v lednu desetimilionovému Portugalsku reálně hrozilo riziko kolapsu zdravotnictví. Průměrný denní počet nových případů nákazy na milion obyvatel byl na hodnotě 1083, což tehdy bylo podstatně více než v Česku, kde tento údaj v téže době byl 678. Rekordní denní bilance nových případů se šplhaly k 15 000, každý den umíralo několik stovek pacientů.
Teď portugalské úřady ohlásily, že za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u necelých 700 lidí, 38 osob zemřelo. V nemocnicích se nyní s covidem-19 léčí na běžných odděleních asi 2000 lidí, ještě začátkem února to bylo skoro 7000. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 446 pacientů.
Přísná uzávěra v Portugalsku platí od půlky ledna a premiér v úterý na obyvatele apeloval, aby restrikce dál dodržovali a umožnili tak postupné uvolnění zákazů. "Myšlenka, že tragédie se nemůže opakovat, je chybná. Může se to stát znovu, pokud se lidé budou znovu chovat stejně," řekl António Costa. "Nemůžeme opět dělat tytéž chyby," dodal.
Vláda má další postup v boji s pandemií oznámit 11. března. Do té doby chce zejména pokračovat s očkováním.
"Už máme více naočkovaných než nakažených a díky tomu se do budoucnosti můžeme dívat s nadějí," uvedla ministryně zdravotnictví Marta Temidová.
Portugalsko proti covidu-19 zatím naočkovalo něco přes 885 000 lidí. Od začátku pandemie eviduje zhruba 805 000 případů nákazy a 16 389 úmrtí.