Portugalské volby vyhrála s absolutní většinou pravice

ČTK ČTK
6. 6. 2011 8:49
Dosud vládnoucí socialisté už uznali porážku

Lisabon/Skopje - Portugalsko balancující na pokrají státního bankrotu bude mít novou vládu. V předčasných parlamentních volbách tam uspěla jednoznačně pravice, která bude mít v parlamentu zajištěnu absolutní většinu.

K vládě tak nastoupí sociální demokracie reprezentující v portugalském stranickém systému pravicovou stranu. Vyplývá to z průzkumů provedených před volebními místnostmi. Dosud vládnoucí socialisté premiéra Josého Socrata už uznali porážku a odejdou do opozice. Sám premiér oznámil svůj odchod z čela strany.

Novým portugalským premiérem se zřejmě stane lídr sociální demokracie Pedro Coelho. Podle předběžných oficiálních výsledků získali sociální demokraté přes 40 procent hlasů, socialisté pouze 28,5 procenta.

PSD se může spojit s Lidovou stranou

Očekává se, že Coelho vytvoří koalici s konzervativní Lidovou stranou, která získala přes 10 procent hlasů.

Portugalsko se potýká s vážnými ekonomickými problémy a Sócrates v březnu podal demisi, když se mu v parlamentu nepodařilo prosadit úsporná ekonomická opatření. Portugalsko je po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která požádala Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc; obě instituce ji schválily v objemu 78 miliard eur (1,9 bilionu korun).

Musíme zamezit plýtvání státními prostředky, když budeme hledat způsob, jak zajistit, aby potřební dostali to, co je nezbytné, prohlásil Coelho na závěrečném předvolebním shromáždění. Jeho rival Sócrates naopak voliče žádal o hlasy, pokud se domnívají, že důležité jsou programy sociální ochrany.

Komentátoři jsou přesvědčeni, že jakákoli příští portugalská vláda bude nucena mimo jiné razantně omezit výdaje státního rozpočtu a zároveň zvýšit daně, pokud bude chtít hospodářskou krizi zvládnout.

V Makedonii je favoritem pravice

K volbám šli v neděli i Makedonci.

V Makedonii se o 123 křesel uchází více než 1660 kandidátů z 18 stran nebo uskupení. Poprvé v dějinách země bude mít tři poslance v parlamentu také makedonská diaspora v USA, v Evropě a v Austrálii.

Předčasné volby v Makedonii byly vypsány v dubnu poté, co poslanci z opozičního Sociálnědemokratického svazu Makedonie (SDSM) odešli z parlamentu. Učinili tak na protest proti postupu justice vůči populární soukromé televizní stanici A1, která byla kritická vůči kabinetu premiéra Nikoly Gruevského a stranila opozici. Makedonský soud televizi zmrazil bankovní účty; A1 ale za verdiktem soudu viděla vládní objednávku.

Foto: Aktuálně.cz

Podle průzkumu voličských preferencí měla vládnoucí pravicová koalice před hlasováním náskok asi čtyři procentní body před levicovým opozičním blokem v čele s SDSM. V předvečer voleb, které se konají v atmosféře politických tahanic a dopadů hospodářské krize, ale více než 47 procent dotázaných Makedonců tvrdilo, že se ještě nerozhodlo.

Volební místnosti se pro asi 1,8 milionu oprávněných voličů otevřely v sedm hodin ráno a hlasování končí v sedm večer. Na průběh voleb dohlíží 3500 místních a 330 mezinárodních pozorovatelů. První výsledky by měly být známy v pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy