V indickém státě Bangla se srazil nákladní vlak s osobním, zemřelo nejméně 9 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2024 21:40
V indickém státě Bangla se srazil nákladní vlak s osobním, zemřelo nejméně 9 lidí

Nejméně devět mrtvých a desítky zraněných si v pondělí vyžádala srážka osobního a nákladního vlaku v okrese Dárdžiling v indickém státě Bangla. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policii. Na místě zasahovaly záchranné týmy a sanitky s lékaři. Na záběrech z místa srážky lze vidět zdemolované vagony, z nichž jeden stál krátce po nehodě téměř vertikálně.

Podle místních úřadů do rychlíku Kanchanjunga Express, který spojuje severovýchodní státy Ásám a Tripura s Banglou, narazil nákladní vlak. V důsledku nárazu tři vagony rychlíku vykolejily a přepadly na bok. Záchranářské práce značně zkomplikoval silný déšť, píše deník Indian Express. Proč nákladní vlak do rychlíku narazil zatím není jasné, generální ředitelka Správní rady indických železnic nicméně uvedla, že tragédii mohla způsobit "lidská chyba" na straně strojvedoucích nákladní soupravy.

Premiér Naréndra Módí oznámil, že vláda nejbližším příbuzným zesnulých vyplatí 200 tisíc rupií (asi 55 tisíc Kč). Lidé, kteří utrpěli zranění, ze státního fondu obdrží 50 tisíc rupií, tedy zhruba 14 tisíc Kč. Počty raněných se v indických médiích pohybují mezi 25 až 50 osobami, konkrétně číslo zatím není jasné.

Indie má jednu z největších železničních sítí na světě, která ale byla vybudována před více než 160 lety za britské koloniální nadvlády. V pondělí po ní v nejlidnatější zemi světa jezdí denně asi 11 tisíc vlaků, které přepraví asi 13 milionů cestujících.

Chátrající infrastruktura je často uváděna jako příčina zpoždění a četných vlakových neštěstí. Ačkoli vládní statistiky ukazují, že nehod a vykolejení v posledních letech ubývá, stále jsou tragicky časté. Podle oficiálních údajů zahynulo v roce 2021 v celé zemi při téměř 18 tisíc železničních nehodách více než 16 tisíc lidí; většinou šlo o pády z vlaků a srážky souprav s lidmi na trati.

 

Právě se děje

Další zprávy