Lisabon - Portugalsko se v pátek stalo první zemí Evropské unie, která ratifikovala unijní smlouvu o rozpočtové odpovědnosti, tzv. fiskální pakt.
Podle agentury AFP pro text v parlamentu hlasovalo devadesát procent poslanců z řad vládní pravicové Sociálně demokratické strany i socialistické opozice.
Smlouvu s výjimkou Británie a Česka podepsaly všechny členské země EU s cílem předcházet příštím finančním krizím.
"Podepíšeme smlouvu na znamení toho, že Portugalsko kráčí cestou evropského sjednocení," zdůraznil před hlasováním vůdce socialistů Antonio Jose Seguro, citovaný agenturou Reuters. "Socialistická strana se hlásí k zachování rozpočtové střídmosti a odpovědnosti."
Pakt, který prosazovalo hlavně Německo, zavazuje 25 signatářských zemí k přísnější fiskální disciplíně, což je další krok k prevenci finančních krizí v budoucnu. Začne se uplatňovat, jakmile text bude ratifikován alespoň ve dvanácti zemích unie. A to bez ohledu na to, zda náleží či ne k eurozóně, pro niž měl platit v prvé řadě.
Proces ratifikace se ovšem může protáhnout, protože v některých zemích existují vůči smlouvě výhrady. Kupříkladu prezidentský kandidát francouzských socialistů Francois Hollande, který v květnu zřejmě vystřídá v Elysejském paláci velkého stoupence paktu Nicolase Sarkozyho, se již nechal slyšet, že mu smluvní podmínky připadají příliš tvrdé.
Dluh přes sto procent HDP
Své výhrady má i Seguro.
"Tato smlouva je možná reakcí na to, jak se chovají trhy, není však odpovědí na krizi a na problémy Portugalska, zejména na nezaměstnanost," zdůraznil předseda Socialistické strany. "Je navíc nevyvážená."
Pakt mimo jiné předpokládá, že smluvní země udrží deficit svého rozpočtu pod hranicí 0,5 procenta hrubého domácího produktu. Výjimky bude možné sjednat pouze v časech velkých hospodářských recesí. Státy se zadlužením výrazně nižším pod maastrichtskými šedesáti procenty HDP mohou deficit mít až jednoprocentní.
Země se zadlužením přesahujícím šedesát procent musí svůj dluh každoročně snížit o dvacetinu stávajícího objemu. To je i případ Portugalska, kde se letos vyhoupl přes hranici sto procent.
Zemím, jež podmínky paktu nezačnou plnit do jednoho roku po ratifikaci, může Soudní dvůr EU v Lucemburku uložit pokutu ve výši až 0,1 procenta jejich HDP.
České obavy
Smlouva se musí navíc stát součástí legislativy signatářských zemí nebo alespoň musí mít podobu zákona, který není možné zrušit jen na základě hlasování prosté parlamentní většiny.
Čeští euroskeptici se obávají, že pakt je jen předstupněm další integrace Evropské unie, především co se týče harmonizace daní. Ty jsou pro vysokopříjmové osoby, firmy a kapitálové výnosy ve standardních demokraciích západní Evropy výrazně vyšší než v postkomunistickém Česku.
Vláda premiéra Nečase by v případě podepsání a ratifikace paktu měla navíc velké problémy srazit rozpočtový deficit pod jedno procento HDP. Schodek státních financí se bude i v příštím roce s velkou pravděpodobností pohybovat nad třemi procenty.
Portugalský parlament současně s ratifikací smlouvy schválil mechanismus evropské stability, jehož cílem je pomáhat zemím eurozóny, které se dostanou do finančních potíží. Podobné těžkosti nyní zažívá hlavně Řecko, ale ve vyšší míře právě i Portugalsko, Španělsko a Itálie.