Portoriko se topí ve tmě i dluzích. Na poslední chvíli zaplatilo firmě, která má elektřinu obnovit

Zahraničí Zahraničí
25. 11. 2017 8:31
Ostrov Portoriko, který v září zdevastoval hurikán Maria, je stále z velké části bez elektřiny. Navíc hrozilo, že firma, která má na starosti úklid škod, své práce zastaví. Společnost ale nakonec své peníze dostala a bude v opravách rozvodné sítě pokračovat.
Portoriko je i po dvou měsících stále bez elektřiny.
Portoriko je i po dvou měsících stále bez elektřiny. | Foto: Reuters

San Juan - Obyvatelé ostrova Portoriko jsou zase o krok blíže tomu, aby se jim domů vrátila elektřina. Firma Whitefish Energy, která si po řádění hurikánu Maria vzala opravu rozvodné sítě na starost, obnovila své práce. 

Ve čtvrtek o tom informovala agentura Bloomberg.

Ještě na začátku týdne přitom americká společnost vyhrožovala, že spolupráci vypoví.

Důvodem mělo být 83 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun), které firmě za dosud odvedené práce dlužil portorický energický úřad (PREPA). Firma kvůli tomu na krátkou dobu činnost přerušila. 

Ve čtvrtek ale podnik sdělil, že mu úřady nakonec poslaly dost peněz na to, aby v Portoriku nadále působil.

Baterka jako provizorní osvětlení.
Baterka jako provizorní osvětlení. | Foto: Reuters

Přesnou částku firma nesdělila. Původní dluh ale dosahoval podle výkonného ředitele Andyho Techmanského takové výše, že už by společnost provoz nezvládala. 

"Jít pracovat na zbankrotovaný ostrov možná nebylo nejlepší rozhodnutí," řekl v úterý pro televizi CNN Techmanski. Tím, že společnost nedostávala peníze, navíc podle Techmanského vázly finanční závazky i vůči dodavatelům a subdodavatelům. 

Napojení na Trumpovu vládu

Kontrakt mezi úřadem a Whitefish Energy vyvolával pochyby už od začátku. Portorický úřad se už tehdy topil v obřích dluzích, které dosahovaly až devíti bilionů dolarů.

Ani firma Whitefish Energy nevzbuzovala velkou důvěru. Založena byla teprve před dvěma lety a v době uzavření smlouvy v ní pracovali jen dva zaměstnanci. Techmanski má mít také podezřele blízko k americkému ministrovi vnitra Ryanu Zinkemu. To ale Bílý dům i sám Zinke popírají. 

Na více než 50 procentech území Portorika nefunguje elektřina.
Na více než 50 procentech území Portorika nefunguje elektřina. | Foto: Reuters

Vypovězení spolupráce už v říjnu doporučil guvernér Portorika Ricardo Rosselló. Smlouvu na 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun) prošetřuje i FBI

V pátek mezitím kvůli problémům s navrácením elektřiny rezignoval na post ředitele PREPA Ricardo Ramos. 

Pět desítek mrtvých

Hurikán Maria zasáhl americké území v Karibiku v září. Podle posledních informací vlády si vyžádal 55 obětí. Způsobil velké záplavy i škody na majetku. 

Bez elektřiny se ocitl prakticky celý ostrov, který měl v tu chvíli asi 3,6 milionu obyvatel. Rozvodnou síť elektrického proudu navíc krátce předtím poničil už hurikán Irma. 

Podle údajů PREPA se elektřina nyní vrátila skoro do poloviny Portorika. CNN ale upozorňuje na to, že není jasné, v kolika obydlích funguje, a tedy potažmo ke kolika lidem doopravdy dosahuje.

Guvernér Rosselló v polovině října vyslovil přání, aby do poloviny prosince elektřina znovu fungovala na 95 procentech území.

Smlouva s Whitefish Energy vyprší prvního prosince. Ani jedna strana neuvedla, jestli uzavře novou smlouvu. 

Portoriko je pod vodou. Lidé natočili řádění hurikánu Maria | Video: facebook/keila.l.cruz, instagram/zacgooch, twitter/DJSantiagoF, twitter/anitasoprano
 

Právě se děje

Další zprávy