"Dáváte našemu rozpočtu pěkně zabrat". Trump na Portoriku kontroluje obnovu poničeného ostrova

ČTK ČTK
3. 10. 2017 19:52
Donald Trump přiletěl na Portoriko, který zdevastoval hurikán Maria. Polovina obyvatel stále nemá pitnou vodu, chybí telefonní spojení. Americká vláda už na Portoriko poslala z federálních fondů 20,5 milionu dolarů (452 milionů Kč).
Donald Trump po příletu.
Donald Trump po příletu. | Foto: Reuters

San Juan - Americký prezident Donald Trump v úterý přiletěl na Portoriko, aby se přesvědčil o postupu obnovy tohoto karibského ostrova po úderu ničivého hurikánu Maria z 20. září. Ostrov, který má status nezačleněného území USA, živel zdevastoval a zhruba 3,4 milionu obyvatel se z následků dosud nevzpamatovalo. Polovina z nich nemá pitnou vodu, chybí telefonní spojení, ostrov pociťuje nedostatek elektřiny a paliv.

Cestu hlavy státu americká média pečlivě sledují, protože návštěvě předcházel spor mezi Bílým domem a portorickými úřady. Trump koncem září kritizoval jejich údajnou liknavost při zvládání následků hurikánu, starostka metropole San Juan Carmen Cruzová zase obvinila americkou vládu z chaotického způsobu zajišťování pomoci.

Prezident pak nařkl portorické vedení, že je neschopné přimět své pracovníky, aby šli lidem pomáhat.

Cruzová má Trumpa při jeho úterní cestě doprovázet, není ale jisté, zda pozvání Bílého domu přijala. Zatímco po řádění hurikánu v Texasu a na Floridě americká média Trumpovu reakci ocenila, kritickou situaci v Portoriku Bílý dům několik dní opomíjel. Nynější cesta na ostrov má nevšímavost napravit.

Americká vláda už na Portoriko poslala z federálních fondů 20,5 milionu dolarů (452 milionů Kč).

Americký prezident Donald Trump přiletěl na Portoriko.
Americký prezident Donald Trump přiletěl na Portoriko. | Foto: Reuters

Kongres hodlá požádat o dalších 13 miliard USD (287 miliard Kč) na likvidaci škod. Podle odhadu amerických úřadů je ale škoda způsobená v Portoriku téměř třikrát vyšší.

"Nerad vám to v Portoriku říkám, ale dáváte našemu rozpočtu pěkně zabrat," žertoval podle agentury Reuters prezident po příletu do San Juanu.

 

Právě se děje

Další zprávy