Portoriko čekají po řádění hurikánu Maria měsíce bez elektřiny. Nevyužívá obnovitelné zdroje

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 9. 2017 15:27
Absolutní většina elektrické energie na ostrově Portoriko pochází z fosilních paliv. Energetická společnost navíc rozvádí elektřinu do domácností po zastaralých sítích a k tomu ještě v létě zkrachovala. Obyvatelé ostrova tak mohou být bez elektřiny i několik měsíců. Ještě ve čtvrtek odpoledne nefungovala ani většina mobilních sítí. Kromě záplav se zchudlé Portoriko potýká s chaosem a panikou. Úřadům se nepodařilo spojit s většinou území.
Zaplavené ulice měst na Portoriku.
Zaplavené ulice měst na Portoriku. | Foto: Reuters

San Juan - "San Juan, který jsme znali včera, dnes už neexistuje," prohlásila Carmen Yulín Cruzová, starostka hlavního města Portorika. "Před námi jsou čtyři až šest měsíců bez elektřiny," dodala.

Na celém ostrově, kde hurikán Maria zničil domy i celá města, žije zhruba 3,4 milionu lidí. Ulice zaplavila voda, obyvatelé některých měst se museli přepravovat na lodích.

"Je to tu jako v Benátkách," cituje Reuters jednoho z rezidentů. "Myslel jsem, že umřu strachem," dodal 69letý muž.

Když hurikán dorazil, doprovázel ho vichr o rychlosti kolem 250 kilometrů v hodině. "Monstrózní bouře" byla silnější než jakákoliv jiná, kterou ostrov v Karibiku zažil za poslední století.

Následky jsou katastrofální a ostrov se z nich bude vzpamatovávat dlouhé měsíce.

Když se Maria přehnala, šířila se po Portoriku panika. Nefungovala elektřina ani mobilní telefony. Guvernér Portorika Ricardo Rosselló podle listu The New York Times uvedl, že ještě den po řádění hurikánu bylo 85 procent území totálně odstřiženo.

Vyhlídky nejsou lepší ani teď.

Guvernér vyhlásil stav nouze a uvolnil federální peníze, především na opravu komunikací. Ve čtvrtek přišlo Portoriko celkem o 95 procent bezdrátových mobilních sítí. "Ještě jsem se nedokázal spojit ani já se svým otcem," řekl guvernér.

Problémy s elektřinou přitom způsobil už před dvěma týdny hurikán Irma, který za sebou zanechal spoušť a škody v přepočtu za miliardu dolarů (cca 21 miliard korun), píše Bloomberg.

Zastaralé sítě a málo solárních panelů

Na rozdíl od Texasu nebo Floridy, které zasáhly hurikány před dvěma týdny, je Portoriko chudou zemí, která je dlouhodobě v rozpočtovém deficitu.

"Ironií je, že jsme stále v krizi a něco takového nás dokáže zničit," cituje americký list Edwina Serrana, který pracuje jako stavební dělník v San Juanu. "Bude to dlouhá cesta."

Energetický podnik PREPA, který vyrábí elektřinu pro celý ostrov, byl dlouho zatížen dluhy a v červenci vyhlásil bankrot. Zajišťuje přívod elektrického proudu do domácností po zastaralých rozvodných sítích. Největší problém však je, že celé Protoriko spoléhá téměř výhradně na elektřinu vyrobenou z fosilních paliv.

Americký server Quartz upozornil na rozdíl v řešení takového problému, který dokážou udělat obnovitelné zdroje energie. Díky tomu, že města a komunity na Floridě investují například do solárních panelů, které jsou na centrální elektrárně nezávislé, podařilo se některá místa na Floridě po hurikánu Irma "nahodit" zpět mnohem rychleji.

Na Portoriku však pouze dvě procenta energie pochází z takto obnovitelných zdrojů. Jako příklad hodný následování Quartz udává Kostariku, která se proslavila tím, že z obnovitelných zdrojů čerpá už téměř 98 procent veškeré energie. Kdyby tam zasáhl tak silný hurikán, pravděpodobně by lidé byli bez elektřiny jen pár hodin.

Nejméně 32 mrtvých

Portoričané se ale budou muset s následky hurikánu Maria vypořádat téměř potmě a bez energií. Nejde však jen o materiální škody. Na ostrově při řádění hurikánu zemřelo nejméně 15 lidí.

Celkem svou cestou přes Karibik hurikán usmrtil už 32 lidí. A míří dál na Bahamy.

Když byla Maria nad Portorikem, dosahovala síly hurikánu čtvrté kategorie, nyní klesla do třetí. Podle předpovědi by ale na Bahamy mohla přinést až čtyři metry dešťových srážek.

Podle amerického Národního centra pro hurikány (NHC) se Maria s největší pravděpodobností vyhne Spojeným státům.

Portoriko je pod vodou. Lidé natočili řádění hurikánu Maria | Video: facebook/keila.l.cruz, instagram/zacgooch, twitter/DJSantiagoF, twitter/anitasoprano
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy