Portoriko čekají po řádění hurikánu Maria měsíce bez elektřiny. Nevyužívá obnovitelné zdroje

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 9. 2017 15:27
Absolutní většina elektrické energie na ostrově Portoriko pochází z fosilních paliv. Energetická společnost navíc rozvádí elektřinu do domácností po zastaralých sítích a k tomu ještě v létě zkrachovala. Obyvatelé ostrova tak mohou být bez elektřiny i několik měsíců. Ještě ve čtvrtek odpoledne nefungovala ani většina mobilních sítí. Kromě záplav se zchudlé Portoriko potýká s chaosem a panikou. Úřadům se nepodařilo spojit s většinou území.
Zaplavené ulice měst na Portoriku.
Zaplavené ulice měst na Portoriku. | Foto: Reuters

San Juan - "San Juan, který jsme znali včera, dnes už neexistuje," prohlásila Carmen Yulín Cruzová, starostka hlavního města Portorika. "Před námi jsou čtyři až šest měsíců bez elektřiny," dodala.

Na celém ostrově, kde hurikán Maria zničil domy i celá města, žije zhruba 3,4 milionu lidí. Ulice zaplavila voda, obyvatelé některých měst se museli přepravovat na lodích.

"Je to tu jako v Benátkách," cituje Reuters jednoho z rezidentů. "Myslel jsem, že umřu strachem," dodal 69letý muž.

Když hurikán dorazil, doprovázel ho vichr o rychlosti kolem 250 kilometrů v hodině. "Monstrózní bouře" byla silnější než jakákoliv jiná, kterou ostrov v Karibiku zažil za poslední století.

Následky jsou katastrofální a ostrov se z nich bude vzpamatovávat dlouhé měsíce.

Když se Maria přehnala, šířila se po Portoriku panika. Nefungovala elektřina ani mobilní telefony. Guvernér Portorika Ricardo Rosselló podle listu The New York Times uvedl, že ještě den po řádění hurikánu bylo 85 procent území totálně odstřiženo.

Vyhlídky nejsou lepší ani teď.

Guvernér vyhlásil stav nouze a uvolnil federální peníze, především na opravu komunikací. Ve čtvrtek přišlo Portoriko celkem o 95 procent bezdrátových mobilních sítí. "Ještě jsem se nedokázal spojit ani já se svým otcem," řekl guvernér.

Problémy s elektřinou přitom způsobil už před dvěma týdny hurikán Irma, který za sebou zanechal spoušť a škody v přepočtu za miliardu dolarů (cca 21 miliard korun), píše Bloomberg.

Zastaralé sítě a málo solárních panelů

Na rozdíl od Texasu nebo Floridy, které zasáhly hurikány před dvěma týdny, je Portoriko chudou zemí, která je dlouhodobě v rozpočtovém deficitu.

"Ironií je, že jsme stále v krizi a něco takového nás dokáže zničit," cituje americký list Edwina Serrana, který pracuje jako stavební dělník v San Juanu. "Bude to dlouhá cesta."

Energetický podnik PREPA, který vyrábí elektřinu pro celý ostrov, byl dlouho zatížen dluhy a v červenci vyhlásil bankrot. Zajišťuje přívod elektrického proudu do domácností po zastaralých rozvodných sítích. Největší problém však je, že celé Protoriko spoléhá téměř výhradně na elektřinu vyrobenou z fosilních paliv.

Americký server Quartz upozornil na rozdíl v řešení takového problému, který dokážou udělat obnovitelné zdroje energie. Díky tomu, že města a komunity na Floridě investují například do solárních panelů, které jsou na centrální elektrárně nezávislé, podařilo se některá místa na Floridě po hurikánu Irma "nahodit" zpět mnohem rychleji.

Na Portoriku však pouze dvě procenta energie pochází z takto obnovitelných zdrojů. Jako příklad hodný následování Quartz udává Kostariku, která se proslavila tím, že z obnovitelných zdrojů čerpá už téměř 98 procent veškeré energie. Kdyby tam zasáhl tak silný hurikán, pravděpodobně by lidé byli bez elektřiny jen pár hodin.

Nejméně 32 mrtvých

Portoričané se ale budou muset s následky hurikánu Maria vypořádat téměř potmě a bez energií. Nejde však jen o materiální škody. Na ostrově při řádění hurikánu zemřelo nejméně 15 lidí.

Celkem svou cestou přes Karibik hurikán usmrtil už 32 lidí. A míří dál na Bahamy.

Když byla Maria nad Portorikem, dosahovala síly hurikánu čtvrté kategorie, nyní klesla do třetí. Podle předpovědi by ale na Bahamy mohla přinést až čtyři metry dešťových srážek.

Podle amerického Národního centra pro hurikány (NHC) se Maria s největší pravděpodobností vyhne Spojeným státům.

Portoriko je pod vodou. Lidé natočili řádění hurikánu Maria | Video: facebook/keila.l.cruz, instagram/zacgooch, twitter/DJSantiagoF, twitter/anitasoprano
 

Právě se děje

před 20 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy