Porošenko chtěl bez povolení stavět na lukrativním pozemku

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
31. 12. 2014 14:48
Ukrajinský prezident prý chtěl v centru Kyjeva stavět, ačkoliv povolení od památkářů nezískal.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev - V ukrajinské metropoli vzbudil rozruch lukrativní pozemek v památkové zóně v centru Kyjeva, který patří ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi,

Podle novinářů z rozhlasové stanice Radio Svoboda tam chtěl stavět, aniž získal povolení od památkářů. Hlava státu tvrdí, že zákon neporušila.

Parcelu, která se nachází v pásmu klášterního komplexu Kyjevskopečerská lávra, který patří do chráněných objektů UNESCO a je považovaný za jednu z nejvýznamnějších kulturních a historických pamětihodností v zemi, si Porošenko pořídil již před pěti lety, když působil ve vedení Národní banky.

Z malebného místa je jedinečný výhled na řeku Dněpr a podobné pozemky jsou prý ke koupi jen výjimečně.

Krátce po zvolení prezidentem Porošenko městskému úřadu oznámil, že zahajuje stavební práce. Podle novinářů bylo jeho prohlášení zaregistrováno, aniž měl potřebné povolení od ministerstva kultury, jež by o stavbách v památkových areálech mělo rozhodovat.

"Zákon neporušuji"

Na dotaz Radia Svoboda kulturní resort odpověděl, že žádné povolení ke stavbě na příslušném pozemku neuděloval. Podle představitele ministerstva by ovšem o přidělování pozemků, které mají historický a kulturní význam, měl rozhodovat parlament, avšak ve skutečnosti se to nepraktikuje.

Na výroční tiskové konferenci Porošenko novinářům řekl, že "obstarávání povolení" není jeho starost, ale povinnost stavební firmy. Ta prý získala veškeré potřebné doklady.

Tvrdil zároveň, že žádnou stavbu dosud nezahájil. Dosavadní práce na parcele o velikosti více než 6000 metrů prý souvisely s nutností upevnění terénu po sesuvu, k němuž došlo v důsledku havárie. Na místě totiž byla údajně nalezena munice z druhé světové války.

"Pro mne je zásadní, že prezident nesmí porušovat zákon, a proto považuji za svou povinnost reagovat na každou výtku," uvedl.

Novináře pak vyplísnil, že si na jeho pozemek posvítili účelově. "Nešlo o to 'získal, nebo nezískal povolení', ale o to, zda prezident neporušuje zákon. Ne, neporušuje. A na to jsem pyšný," konstatoval.

Radio Svoboda přitom uvedlo, že získalo doklady, které svědčí o tom, že prezident staví také na dalším místě v centru Kyjeva, které rovněž patří do památkové oblasti a na které také nemá povolení. Tento další pozemek prý navíc není ani zapsaný v katastru.

Situací kolem Porošenkova pozemku se přitom od loňského roku zabývaly orgány činné v trestním řízení. Na popud památkářů prošetřovaly údajné poškození části základu historické pevnosti z 18. století, která hraničí s prezidentovým majetkem. Letos v listopadu bylo vyšetřování zastaveno s tím, že nešlo o trestný čin.

Podle novinářů se v sousedství Porošenkova pozemku nacházejí domy kyjevského stavebního magnáta a fotbalisty. Parcelu si podle zápisu v katastru pořídil také za účelem výstavby obytného domu. Městská radnice, v jejímž čele je bývalý boxer Vitalij Kličko, který se po revolučních událostech na Majdanu vzdal kandidatury v prezidentských volbách ve prospěch Porošenka, informace médií zatím nijak nekomentovala.

Jiný ukrajinský prezident Viktor Juščenko svého času popudil veřejnost tím, že si postavil rekreační sídlo v chráněné rezervaci v Karpatech. Tvrdil ovšem, že jde o kulturní středisko, které má být přístupné turistům.

Porošenkův "Bílý dům"

Památkáři dlouhodobě upozorňují na nevhodnost zástavby v chráněném areálu kolem Kyjevskopečerské lávry. Na doporučení UNESCO vyhlásit zákaz stavebních prací v tzv. nárazníkových pásmech, která oddělují kulturní památky, však ukrajinští úředníci i politici nedbají. Místní zákony neukládají veřejnou diskusi a nepředpokládají ani povinný archeologický průzkum terénu.

V chráněných památkových areálech tak byly postaveny dokonce věžáky, které sice kazí jedinečné panorama pravého břehu Dněpru, avšak jsou mimořádně výnosné právě díky výjimečné lokaci.

V současné době Porošenko bydlí v luxusní čtvrti poblíž Kyjeva ve vile, kterou stavěl přes deset let. Ukrajinská média přezdívají rozlehlé budově "Bílý dům". Styl stavby, jež vznikla v několikahektarovém areálu bývalého rekreačního střediska kyjevské čokoládovny Čajka, se totiž prý nápadně podobá washingtonské oficiální rezidenci prezidenta USA.

Porošenko je jedním z nejbohatších Ukrajinců. Podle odhadu časopisu Forbes se jeho majetek odhaduje na 1,3 miliardy dolarů. Patří mu čokoládovny, televizní kanál, loděnice i strojírenské podniky. Po zvolení prezidentem v předčasných volbách slíbil, že rozprodá svůj byznys. Novinářům si však postěžoval, že za současné krizové situace je prodej firem na Ukrajině problematický.

Sídla ukrajinských prominentů jsou dlouhodobě terčem kritiky aktivistů, kteří se zaměřují na protikorupční činnost. Po svržení minulého režimu byly zabaveny vily exprezidenta Viktora Janukovyče či exprokurátora Viktora Pšonky, plné kýčovitého přepychu.

V opulentních nemovitostech si však libují také současní ukrajinští politici. Před domem premiéra Arsenije Jaceňuka, který bydlí v sousedství bývalé Janukovyčovy vily, v den, kdy kabinet schvaloval rozpočet, demonstrovali lidé s plakáty "Vláda Majdanu nemá brát úplatky a žít v palácích".

 

Právě se děje

Další zprávy