Krym za ruskou invazi tvrdě platí. Vrátil se do středověku

Jiří Just Jiří Just
29. 12. 2014 14:04
Na připojení k Rusku poloostrov nevydělal. I když to odmítá přiznat. Reportáž od zpravodaje Aktuálně.cz z Krymu.
Dvojí ceny na tržišti v Simferopolu na Krymu - v rublech a ukrajinských hřivnách.
Dvojí ceny na tržišti v Simferopolu na Krymu - v rublech a ukrajinských hřivnách. | Foto: Reuters

Sevastopol (Od našeho zpravodaje) - Připojení Krymu k Rusku přineslo obyvatelům nejen radost z "vítězství historické spravedlnosti", jak anexi nazývá ruský prezident Vladimir Putin, ale i velké množství problémů. A Moskva je - na rozdíl od Kyjeva - řešit nemůže.

Po březnovém odtržení Krymu od Ukrajiny se z poloostrova přes noc stal ostrov. Na severu regionu se objevila hranice a celní kontroly.

"Slyšel jsem o případech, kdy ukrajinští pohraničníci demonstrativně trhali ruské občanky Krymčanů. Cesta na Ukrajinu posledních několik měsíců není moc příjemná," říká krymský novinář, který si nepřál být jmenován.

Život bez slevy

Hranice přinesla obyvatelům ještě jeden problém, na který si musí zvykat – vysokou cenu zboží a jeho nedostatek. Krym není přímo spojen s Ruskem, most přes Kerčský průliv bude postaven nejdříve za tři roky. Drtivá většina potravin a ostatní spotřební produkce se dovážela z Ukrajiny.

Po ruském obsazení poloostrova se ale situace změnila.

"Ceny jsou po celém Krymu mimořádně vysoké. Vyrostly o 50 až 100 %. Poptávka je vyšší než nabídka. Většina zboží se nyní dováží z Ruska. S dodávkami z Ukrajiny jsou problémy. Musí projít celní kontrolou. Nehledě na to, že ukrajinská produkce je levnější než ruská," upozorňuje krymský žurnalista.

Podle něj došlo po anexi k zajímavému trendu: v obchodech zmizely slevy. Poptávka je tak vysoká, že obchodníci nemusí pořádat výprodeje.

Vietnamky a víno

V centru Simferopolu stojí supermarket Silpo – ukrajinská obdoba našeho konzumu. Vypadá jako přízrak z časů, které na Krymu už neplatí. Všechny vývěsky, hlášení i váhy – k zlosti nemalého počtu zákazníků – jsou stále v ukrajinštině.

Zboží v regálech je mixem ruských a ukrajinských výrobků. Ceny přesahují nejen ty ruské, ale i moskevské. Za levno se dají koupit pouze plážové vietnamky a místní, krymské víno.

Podobná situace je i v nedalekém obchůdku. Jen sortiment je skromnější. "Lidi chodí, ale snaží se šetřit. Na všem. To víte, teď si toho moc dovolit nemohou," vysvětluje prodavačka Irina.

Rýže z Ruska

Když v březnu Rusko anektovalo Krym, ruská média hovořila o odstranění historické křivdy způsobené Chruščovovým rozhodnutím připojit poloostrov k Ukrajině. Excentrický sovětský vůdce svým gestem, jak prohlásil Putin, "chtěl napravit svou vinu za organizaci masových represí na Ukrajině v 30. letech".

Od té doby byl poloostrov zcela závislý na Ukrajině.

Elektřinu a vodu například dostává pouze od severního souseda. Krymčané si svou závislost plně uvědomili až po anexi.

Ukrajina na ruskou okupaci odpověděla uzavřením vodního kanálu a snížením dodávek elektrické energie o polovinu.

"Posledních několik měsíců žijeme bez dodávek vody. Zásoby ještě máme, na podzim bylo dost srážek. Ale co bude příští rok, to nevím," uvádí krymský novinář.

Uzavření kanálu se podle něj podepsalo hlavně na zemědělství. "Poprvé za několik desetiletí nebyla žádná úroda rýže. Teď ji musíme kupovat v Rusku," dodává.

Návrat do středověku

Podobná situace je s elektřinou. Ukrajina tvrdí, že kvůli nedostatku uhlí. Na Krymu si ale myslí, že to je pomsta za připojení k Rusku.

V Simferopolu a Sevastopolu obyvatelé nedostatek elektrické energie nepociťují. Jak ale říká krymský novinář, na jihu poloostrova je elektřina k dispozici pouze v určitých hodinách.

"Vracíme se do středověku. Moskva zatím naše problémy neřeší. Ještě pár měsíců a všichni tu budou sedět při svíčkách," zlobí se žurnalista.

Podle něj se Ukrajina pokouší dodávky vody a energie politizovat. "Kdyby Kyjev definitivně zastavil vodu, elektřinu a dovoz potravin, za dva měsíce by se Krym opět vrátil k Ukrajině," míní.

Takový pokus by ale Kyjevu nemusel vyjít.

"Situace je tu těžká. Hodně lidem se to nelíbí. Ale že by se chtěli vrátit k Ukrajině? To ne. Pro nás je důležité, že tu není válka jako na východě Ukrajiny. A to ostatní přežijeme," myslí si prodavačka Irina.

 

Právě se děje

Další zprávy