"Klasický kapitalistický manévr." KLDR patří populární hostel v Berlíně, brzy o něj ale přijde

František Typovský
13. 5. 2017 20:46
Nástěnná malba za recepcí zobrazuje dva důležité milníky německé historie - stavbu a pád Berlínské zdi. City Hostel se pyšní nízkými cenami a dobrým umístěním v centru Berlína. Oblíbili si ho proto hlavně mladí turisté. Většinou ale nevědí, že budova patří severokorejskému režimu, který ji právě na provozování hostelu pronajímá. O nemovitost ale Pchjongjang kvůli sankcím OSN přijde.
Budova City Hostelu v centru Berlína patří severokorejskému režimu.
Budova City Hostelu v centru Berlína patří severokorejskému režimu. | Foto: Reuters

Berlín - V diplomatické čtvrti východního Berlína stojí mnoho hotelů. Braniborská brána a historický hraniční přechod Checkpoint Charlie leží nedaleko, pro turisty je to dobrá lokace.

Jednou z ubytovacích možností je i City Hostel. Na webu Tripadvisor, na kterém lidé hodnotí kvalitu svého ubytování, se chlubí solidním průměrem - 3,5 bodu z pěti.

Většina hostů si pochvaluje polohu hostelu a také nízké ceny, které se pohybují mezi 17 až 60 eury (450 až 1500 korun) za noc - podle toho, zda si vyberou soukromý pokoj, anebo sdílený s ostatními hosty.

Jedna věc ale City Hostel od ostatních ubytování v německé metropoli odlišuje. Hned vedle stojí ambasáda KLDR, na jejímž plotě visí portrét rodiny Kimů. A právě jim komplex budov patří.

"Klasický kapitalistický manévr"

Na začátku nového milénia se Pchjongjang rozhodl, že začne pronajímat jednu ze svých budov v Berlíně. Výhodná poloha v centru města a nízké ceny zajistily nově vzniklému hostelu oblíbenost především u baťůžkářů a studentů.

Americký list New York Times tento krok popsal jako "klasický kapitalistický manévr". 

Ten, kdo chce hostel provozovat, musí severokorejskému režimu odvádět tučnou částku na nájemném. Podle americké stanice CNN jde o desítky tisíc eur měsíčně, tedy statisíce korun.

Podle poslance za Křesťanskodemokratickou unii Angely Merkelové (CDU) Phillipa Lengsfeldta bylo od začátku severokorejské vlastnictví budovy veřejným tajemstvím. "Každý taxikář to věděl," řekl politik.

KLDR o hostel přijde kvůli sankcím

Ačkoli právě Lengsfeldt už delší dobu apeloval na přerušení německých obchodních styků s komunistickým totalitním režimem, skutečnou stopku vystavily až sankce OSN z loňského listopadu. 

Dokument Rady bezpečnosti OSN, který trestá režim Kim Čong-una za testování jaderných raket, totiž zakazuje Pchjongjangu mimo jiné využívat jakékoliv budovy v zahraničí k jiným účelům než diplomatickým.

Což se týká přímo hostelu, který KLDR vydělává nemalé peníze na nájmu.

Němci usilují o co nejrychlejší vyřešení situace. Do hostelu totiž stále přijíždějí noví a noví hosté, kteří o napojení na Severní Koreu nemají tušení.

"Je to lepší než čtyřhvězdičkový hotel," pochvalují si někteří na zmíněném webu Tripadvisor.

Severní Korea oslavila 85. výročí založení armády. Podívejte se na její sílu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy