Londýn - Počet vykonaných poprav vzrostl v minulém roce celosvětově na téměř dvojnásobek. Téměř tři čtvrtiny hrdelních trestů přitom byly realizovány v jediné zemi: Číně. Vyplývá to ze zprávy, kterou vydala organizace Amnesty International (AI).
Peking nechal loni podle AI popravit nejméně 1718 lidí, na druhém místě je Írán s nejméně 346 popravami, na třetím Saúdská Arábie (nejméně 102 poprav). Celkem bylo ve světě popraveno přinejmenším 2390 lidí.
U většiny zemí jde pouze o zdokumentované případy, skutečný počet popravených tak může být ještě vyšší.
Počet poprav roste, počet popravujících zemí klesá
"Trest smrti je tím nejkrutějším, nejnelidštějším a nejpotupnějším trestem. Stínání, elektrická křesla, věšení, smrtící injekce, popravčí čety a kamenování nemají ve dvacátém prvním století místo," prohlásila generální tajemnice AI Irene Khanová.
Její organizace zaznamenala v uplynulém roce dva protikladné trendy. Zmenšuje se množství států, které nejvyšší trest dovolují, roste v nich ale počet poprav.
Zatímco v roce 2007 bylo na celém světě popraveno 1252 lidí, loni to bylo téměř dvakrát tolik. Ještě výrazněji rostl počet těch, kteří byli k nejvyššímu trestu odsouzeni. Roku 2007 to bylo 3347 lidí, loni 8864.
V současné době umožňuje udělovat trest smrti 59 zemí, ne všechny ho ale používají. V roce 2008 jich k němu sáhlo pouze 25 států a zrušit trest smrti se rozhodly Uzbekistán a Afghánistán, ve druhé z těchto zemi bylo loni přitom popraveno 17 lidí a vyneseno 131 rozsudků smrti.
Tři čtvrtiny všech poprav se odehrávají v Asii, následuje Blízký východ a severní Afrika (508 poprav). Naproti tomu v Evropě popravuje pouze jedna země, Bělorusko. Loni zde takto zemřeli čtyři lidé.
Slepá spravedlnost
Zpráva si všímá také zemí, kde byly rozsudky vyneseny v procesech, které neodpovídají mezinárodním standardům. Je mezi nimi Afghánistán, Írán, Irák, Nigérie, Súdán a Jemen.
Čtyři osvobozující rozsudky odsouzenců z cel smrti vydané loni v USA na základě testů DNA však ukazují, že spravedlnosti nemusí být činěno zadost i v jiných zemích.
"Dobrou zprávou je, že popravy byly vykonány pouze malým počtem zemí, což ukazuje, že se přibližujeme době, kdy nebudou tresty smrti existovat," tvrdí Khanová.
"Tou špatnou zprávou je, že stovky lidí jsou stále odsuzovány k smrti a trpí v mnoha zemích, které zatím formálně trest smrti nezrušily."