Popírání holokaustu nesmíme tolerovat, vystoupil papež

Roman Gazdík
12. 2. 2009 17:10
Benedikt XVI. se sešel s židovskými delegáty a oznámil návštěvu Izraele
Papež se zástupci amerických židovských organizací
Papež se zástupci amerických židovských organizací | Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. se poprvé od vypuknutí skandálu s biskupem popírajícím holokaust sešel s představiteli židovské obce. Podle papeže "jakékoliv popírání nebo minimalizování tohoto strašného zločinu není možné tolerovat."

Benedikt také během setkání s padesáti delegáty amerických židovských organizací oznámil, že ještě letos hodlá navštívit Izrael. I cesta papeže na Blízký východ byla přitom dosud předmětem sporu.

"Nenávist a pohrdání muži, ženami a dětmi, které se projevilo v Šoa (holokaustu), bylo zločinem proti lidskosti," citovala papeže, který pochází z Německa, agentura Reuters. "To by mělo být jasné každému, zvláště těm, kteří jsou dědici tradice Písma svatého."

Plynové komory nebyly

V centru skandálu jsou výroky anglického biskupa tradicionalistického proudu katolické církve Richarda Williamsona, který prohlásil, že během holokaustu zahynulo maximálně 300 tisíc Židů, ale nikoli v plynových komorách, protože ty neexistovaly.

Biskup Richard Williamson na snímku z února 2007
Biskup Richard Williamson na snímku z února 2007 | Foto: Reuters

Williamson byl roku 1988 Janem Pavlem II. exkomunikován z církve kvůli "schizmatickému způsobu", jakým byl vysvěcen. V lednu Benedikt XVI. exkomunikaci zrušil, Williamson však stále nesmí vykonávat kněžské povolání. Papež tvrdí, že neměl ponětí o Williamsonových názorech na holokaust.

"Vroucně se modlím za to, aby vzpomínka na tento hrozný zločin posílila naši odhodlanost zahojit rány, které tak dlouho hyzdily vztahy mezi křesťany a židy," prohlásil papež, který vzpomněl i na svou návštěvu Osvětimi v roce 2006.

Williamson studuje

Vatikán nařídil Williamsonovi, aby svá tvrzení odvolal, ten si vzal čas na rozmyšlenou. Ve svých tezích vychází z prací revizionistických historiků a chce prý nyní prameny hlouběji prozkoumat.

Tradicionalisté, k nimž Williamson patří, zpochybňují výsledky Druhého vatikánského koncilu (1962-1965), který dle jejich názoru církev příliš modernizoval. Například vybídl k toleranci k jiným církvím a náboženstvím. Také odmítl princip kolektivní viny Židů za smrt Ježíše Krista.

Papež Benedikt XVI. sleduje, jak se z jeho rukou vzdaluje bílá holubice. Andělské modlitby ve Vatikánu, 25. leden.
Papež Benedikt XVI. sleduje, jak se z jeho rukou vzdaluje bílá holubice. Andělské modlitby ve Vatikánu, 25. leden. | Foto: Reuters

Do Jeruzaléma. Kvůli Williamsonovi?

Vztahy mezi židovskou komunitou a Vatikánem jsou nyní kvůli skandálu napjaté a papež je chce patrně zlepšit svou návštěvou Izraele, která by se měla konat v květnu. Naposledy sem přijel jeho předchůdce Jan Pavel II. v roce 2000.

Případ Williamson není jediným sporným bodem mezi židy a katolíky. Izrael se na podzim ohradil proti začátku procesu svatořečení papeže Pia XII., který během druhé světové války nekritizoval holokaust ani nic neučinil proti deportacím italských Židů.

Německý kněz Peter Gumpel pak prohlásil, že Benedikt XVI. nepojede do Izraele, dokud nebudou z jeruzalémského památníku Jad Vašem odstraněny fotografie Pia XII. s kritickými komentáři. Jezuita je v případu Pia XII. postulátorem pověřeným organizováním jeho blahořečení.

Izraeli se rovněž nelíbily kritické výroky Vatikánu během války v Gaze, při které zahynulo 1400 Palestinců a 13 Izraelců.


 

Právě se děje

Další zprávy