Přestřelka mezi papežem a Merkelovou. Kvůli holokaustu

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2009 19:45
Podle kancléřky se Vatikán měl vyjádřit jasně
Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová
Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

* Kancléřka vyzývá Vatikán, aby zaujal jasný postoj k popírání holokaustu * Papežův mluvčí odpověděl, že postoj je dost jasný * Kritika Benedikta XVI. zaznívá i mezi německými biskupy

Berlín - Kontroverzní rozhodnutí papeže Benedikta XVI. zrušit exkomunikaci biskupa, který popírá rozsah holokaustu, dnes vedlo k bezprecedentní slovní přestřelce mezi německou kancléřkou a Vatikánem.

Angela Merkelová vyzvala Benedikta, aby jasně deklaroval, že katolická církev nebude tolerovat žádné zpochybňování nebo popírání holokaustu.

Výjimečný komentář

Kancléřka na tiskové konferenci po setkání s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem prohlásila, že církevní a náboženské záležitosti normálně nekomentuje, ale tento případ je podle ní výjimečný.

„Kvůli rozhodnutí Vatikánu vzniká dojem, že holokaust může být popírán a omlouván," prohlásila Merkelová.

Po přistání v USA: Benedikt XVI. mává z okýnka vatikánského letounu.
Po přistání v USA: Benedikt XVI. mává z okýnka vatikánského letounu. | Foto: Reuters

Předsedkyně vlády není katolička, její otec byl luteránský pastor. Benedikt XVI. je německé národnosti, narodil se jako Joseph Ratzinger v Německu.

„Papež a Vatikán by měli jasně říci, že není možné popírat holokaust a že vztahy s judaismem musejí být pozitivní, řekla Merkelová.

Vedení církve její slova krátce poté odmítlo. „Papežův názor na holokaust a jeho odmítání je jasný. Jasnější už být nemůže," reagoval vatikánský mluvčí  Federico Lombardi.

Benedikt XVI. zrušil exkomunikaci čtyř ultrakonzervativních biskupů, kteří patří k odpůrcům církevních reforem, následujících po Druhém vatikánském koncilu v roce 1965.

Jeden z nich - Brit Richard Williamson -  v rozhovoru pro švédský časopis zpochybnil existenci plynových komor a řekl, že Židů za války zahynulo maximálně 300 tisíc a nikoliv šest milionů.

Rozhořčení Židé, kritičtí katolíci

Kvůli tomu zmrazil dialog s římskokatolickou církví nejvyšší izraelský rabín a také vedení židovské obce v Německu.

Benediktovo rozhodnutí kritizují i někteří katoličtí duchovní. Například Stuttgartský biskup Gebhard Fürst prohlásil, že tento krok poškozuje důvěryhodnost katolické církve a vyvolává mnoho nejistoty, nepochopení a zklamání.

Papež se hájil tím, že o názorech Williamsona nevěděl.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy