Přestřelka mezi papežem a Merkelovou. Kvůli holokaustu

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2009 19:45
Podle kancléřky se Vatikán měl vyjádřit jasně
Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová
Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

* Kancléřka vyzývá Vatikán, aby zaujal jasný postoj k popírání holokaustu * Papežův mluvčí odpověděl, že postoj je dost jasný * Kritika Benedikta XVI. zaznívá i mezi německými biskupy

Berlín - Kontroverzní rozhodnutí papeže Benedikta XVI. zrušit exkomunikaci biskupa, který popírá rozsah holokaustu, dnes vedlo k bezprecedentní slovní přestřelce mezi německou kancléřkou a Vatikánem.

Angela Merkelová vyzvala Benedikta, aby jasně deklaroval, že katolická církev nebude tolerovat žádné zpochybňování nebo popírání holokaustu.

Výjimečný komentář

Kancléřka na tiskové konferenci po setkání s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem prohlásila, že církevní a náboženské záležitosti normálně nekomentuje, ale tento případ je podle ní výjimečný.

„Kvůli rozhodnutí Vatikánu vzniká dojem, že holokaust může být popírán a omlouván," prohlásila Merkelová.

Po přistání v USA: Benedikt XVI. mává z okýnka vatikánského letounu.
Po přistání v USA: Benedikt XVI. mává z okýnka vatikánského letounu. | Foto: Reuters

Předsedkyně vlády není katolička, její otec byl luteránský pastor. Benedikt XVI. je německé národnosti, narodil se jako Joseph Ratzinger v Německu.

„Papež a Vatikán by měli jasně říci, že není možné popírat holokaust a že vztahy s judaismem musejí být pozitivní, řekla Merkelová.

Vedení církve její slova krátce poté odmítlo. „Papežův názor na holokaust a jeho odmítání je jasný. Jasnější už být nemůže," reagoval vatikánský mluvčí  Federico Lombardi.

Benedikt XVI. zrušil exkomunikaci čtyř ultrakonzervativních biskupů, kteří patří k odpůrcům církevních reforem, následujících po Druhém vatikánském koncilu v roce 1965.

Jeden z nich - Brit Richard Williamson -  v rozhovoru pro švédský časopis zpochybnil existenci plynových komor a řekl, že Židů za války zahynulo maximálně 300 tisíc a nikoliv šest milionů.

Rozhořčení Židé, kritičtí katolíci

Kvůli tomu zmrazil dialog s římskokatolickou církví nejvyšší izraelský rabín a také vedení židovské obce v Německu.

Benediktovo rozhodnutí kritizují i někteří katoličtí duchovní. Například Stuttgartský biskup Gebhard Fürst prohlásil, že tento krok poškozuje důvěryhodnost katolické církve a vyvolává mnoho nejistoty, nepochopení a zklamání.

Papež se hájil tím, že o názorech Williamsona nevěděl.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy