Přestřelka mezi papežem a Merkelovou. Kvůli holokaustu

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2009 19:45
Podle kancléřky se Vatikán měl vyjádřit jasně
Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová
Nezakutálí se ani euro, ukazuje možná německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

* Kancléřka vyzývá Vatikán, aby zaujal jasný postoj k popírání holokaustu * Papežův mluvčí odpověděl, že postoj je dost jasný * Kritika Benedikta XVI. zaznívá i mezi německými biskupy

Berlín - Kontroverzní rozhodnutí papeže Benedikta XVI. zrušit exkomunikaci biskupa, který popírá rozsah holokaustu, dnes vedlo k bezprecedentní slovní přestřelce mezi německou kancléřkou a Vatikánem.

Angela Merkelová vyzvala Benedikta, aby jasně deklaroval, že katolická církev nebude tolerovat žádné zpochybňování nebo popírání holokaustu.

Výjimečný komentář

Kancléřka na tiskové konferenci po setkání s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem prohlásila, že církevní a náboženské záležitosti normálně nekomentuje, ale tento případ je podle ní výjimečný.

„Kvůli rozhodnutí Vatikánu vzniká dojem, že holokaust může být popírán a omlouván," prohlásila Merkelová.

Po přistání v USA: Benedikt XVI. mává z okýnka vatikánského letounu.
Po přistání v USA: Benedikt XVI. mává z okýnka vatikánského letounu. | Foto: Reuters

Předsedkyně vlády není katolička, její otec byl luteránský pastor. Benedikt XVI. je německé národnosti, narodil se jako Joseph Ratzinger v Německu.

„Papež a Vatikán by měli jasně říci, že není možné popírat holokaust a že vztahy s judaismem musejí být pozitivní, řekla Merkelová.

Vedení církve její slova krátce poté odmítlo. „Papežův názor na holokaust a jeho odmítání je jasný. Jasnější už být nemůže," reagoval vatikánský mluvčí  Federico Lombardi.

Benedikt XVI. zrušil exkomunikaci čtyř ultrakonzervativních biskupů, kteří patří k odpůrcům církevních reforem, následujících po Druhém vatikánském koncilu v roce 1965.

Jeden z nich - Brit Richard Williamson -  v rozhovoru pro švédský časopis zpochybnil existenci plynových komor a řekl, že Židů za války zahynulo maximálně 300 tisíc a nikoliv šest milionů.

Rozhořčení Židé, kritičtí katolíci

Kvůli tomu zmrazil dialog s římskokatolickou církví nejvyšší izraelský rabín a také vedení židovské obce v Německu.

Benediktovo rozhodnutí kritizují i někteří katoličtí duchovní. Například Stuttgartský biskup Gebhard Fürst prohlásil, že tento krok poškozuje důvěryhodnost katolické církve a vyvolává mnoho nejistoty, nepochopení a zklamání.

Papež se hájil tím, že o názorech Williamsona nevěděl.

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy