reklama
 
 

Přestřelka mezi papežem a Merkelovou. Kvůli holokaustu

3. 2. 2009 19:45
Podle kancléřky se Vatikán měl vyjádřit jasně

* Kancléřka vyzývá Vatikán, aby zaujal jasný postoj k popírání holokaustu * Papežův mluvčí odpověděl, že postoj je dost jasný * Kritika Benedikta XVI. zaznívá i mezi německými biskupy

Berlín - Kontroverzní rozhodnutí papeže Benedikta XVI. zrušit exkomunikaci biskupa, který popírá rozsah holokaustu, dnes vedlo k bezprecedentní slovní přestřelce mezi německou kancléřkou a Vatikánem.

Angela Merkelová vyzvala Benedikta, aby jasně deklaroval, že katolická církev nebude tolerovat žádné zpochybňování nebo popírání holokaustu.

Výjimečný komentář

Kancléřka na tiskové konferenci po setkání s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem prohlásila, že církevní a náboženské záležitosti normálně nekomentuje, ale tento případ je podle ní výjimečný.

„Kvůli rozhodnutí Vatikánu vzniká dojem, že holokaust může být popírán a omlouván," prohlásila Merkelová.

Předsedkyně vlády není katolička, její otec byl luteránský pastor. Benedikt XVI. je německé národnosti, narodil se jako Joseph Ratzinger v Německu.

„Papež a Vatikán by měli jasně říci, že není možné popírat holokaust a že vztahy s judaismem musejí být pozitivní, řekla Merkelová.

Vedení církve její slova krátce poté odmítlo. „Papežův názor na holokaust a jeho odmítání je jasný. Jasnější už být nemůže," reagoval vatikánský mluvčí  Federico Lombardi.

Benedikt XVI. zrušil exkomunikaci čtyř ultrakonzervativních biskupů, kteří patří k odpůrcům církevních reforem, následujících po Druhém vatikánském koncilu v roce 1965.

Jeden z nich - Brit Richard Williamson -  v rozhovoru pro švédský časopis zpochybnil existenci plynových komor a řekl, že Židů za války zahynulo maximálně 300 tisíc a nikoliv šest milionů.

Rozhořčení Židé, kritičtí katolíci

Kvůli tomu zmrazil dialog s římskokatolickou církví nejvyšší izraelský rabín a také vedení židovské obce v Německu.

Benediktovo rozhodnutí kritizují i někteří katoličtí duchovní. Například Stuttgartský biskup Gebhard Fürst prohlásil, že tento krok poškozuje důvěryhodnost katolické církve a vyvolává mnoho nejistoty, nepochopení a zklamání.

Papež se hájil tím, že o názorech Williamsona nevěděl.

 

autor: Martin Novák | 3. 2. 2009 19:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama