Popíral holocaust. Dostal 3 roky vězení

lem, Reuters, ČTK
20. 2. 2006 20:00
Vídeň - Rakouský soud uznal britského historika Davida Irvinga vinným z popírání holocaustu. Poslal ho na tři roky do vězení. Uvnitř VIDEO

Porota se jednomyslně shodla, že Irving je vinen podle rakouských zákonů a musí být potrestán vězením.

V Rakousku je popírání holocaustu trestné a zákony umožňují odsoudit pachatele k odnětí svobody od jednoho do deseti let, výjimečně až ke dvaceti rokům.

Irving: Jsem velmi šokován 

Žádná ze stran sporu se bezprostředně po vynesení rozsudku oficiálně nevyjádřila, takže verdikt dosud nenabyl právní moci.

Irvingův obhájce však oznámil, že podá nejen odvolání proti výši trestu, ale i stížnost, v níž bude požadovat, aby proces byl označen za neplatný.

 

Výše trestu podle prvních reakcí překonala očekávání pozorovatelů, kteří podle agentury APA předpokládali, že soud bude shovívavější. Sám Irving vyslechl rozsudek podle svědků konsternován a zmohl se jen na prohlášení: "Jsem šokován, velmi šokován."

Historik vinu přiznal

Hned na úvod projednávání Irving přiznal vinu ve smyslu obžaloby. Současně však zdůraznil, že v mezidobí "již změnil názor" a uznává existenci plynových komor na vyvražďování lidí v Osvětimi.

Irvingovo přiznání viny se očekávalo, protože je již před zahájením procesu ohlásil jeho obhájce. I Irving sám to potvrdil: "Nemám jinou možnost, než se označit za vinného," řekl novinářům při příchodu do soudní síně. "Nejsem ale popírač holocaustu a hodně jsem se v poslední době poučil. Čím více faktů znáte, tím více toho víte," dodal.

Infobox

Výroky Irvinga z přednášky z roku 1989, za které je nyní souzen:

  • Za Třetí říše neexistovaly žádné vyhlazovací tábory.
  • Není snad načase jednou provždy skoncovat s touto pohádkou o plynových komorách?
  • Adolf Hitler "vztahoval ochranné ruce vůči židům" a nevěděl nic o "konečném řešení".
  • V Osvětimi za druhé světové války bylo zavražděno 30 000 lidí, nikoliv 1,5 milionu, jak se oficiálně tvrdí.
  • Miliardy, které vyplatilo po válce Německo státu Izrael formou reparací, byly neospravedlnitelné.
  • Je to, samozřejmě, všechno trapné. Byl to všechno obrovský podvod. Proč se nechává německý národ takto pomlouvat?

Přiznaná vina se týkala především jeho mnohonásobně při různých příležitostech opakovaného tvrzení, že "v Osvětimi žádné plynové komory nebyly", a pokud tam nyní jsou, tak jsou falešné a byly tam dodělány po válce Poláky nebo "někým jiným".

Žalobce: Irvingovy práce mají rysy antisemitismu

Státní zástupce Michael Klackl se zaměřil na skutečnost, že Irving se "roky, ne-li desetiletí" vydává za studovaného historika, kterým však není.

"Je všechno jiné než historik, je to ochotný falzifikátor dějin," zdůraznil. "Adolf Hitler vychází z Irvingova líčení jako úctyhodný státník, který se vždy staral o židy a dokonce je chránil," řekl žalobce. Přitom mají Irvingovy práce "zřetelné antisemitské rysy".

Irvingův obhájce Elmar Kresbach obžalobu relativizoval tím, že jeho mandant kritizovaná prohlášení učinil (poprvé) před 17 lety a navíc v zemích, kde popírání holocaustu není zločinem.

Trest za popírání holocaustu - 10 let vězení

Vídeňský soud uznal Irvinga vinným z "reaktivizace nacistické politiky".  Podle zákona, který druhá rakouská republika přijala v roce 1947 a který je podle Irvingova obhájce Elmara Kresbacha zastaralý, mu hrozilo až deset let vězení.

"Tehdy dávno byl takový zákon nutný, pro očištění domu, právně i politicky. Ale teď už nehrozí žádný hitlerovský puč. Každý hlupák by měl mít svobodu říkat si, co chce. Nepotřebujeme myšlenkovou policii," kritizoval Kresbach existenci tohoto zákona.

Nejde o první Irvingův soud

Irving byl již v minulosti několikrát odsouzen.

V loňském roce mu byl zakázán pobyt na Novém Zélandu, vstup do země mu odpírá také Kanada a Austrálie.

Britský vrchní soud v roce 2000 prohlásil Irvinga za rasistu, antisemitu a popírače holocaustu, který úmyslně falšuje historická fakta.

Irvingovo odsouzení v Rakousku není ničím překvapivým. Ročně je u našich jižních sousedů za zpochybňování či zmenšování nacistických zločinů odsouzeno kolem deseti osob. 

Popírání holocaustu je trestně stíháno v řadě evropských zemí včetně České republiky. Rakouský zákon je však považován za nejtvrdší.

 

Právě se děje

Další zprávy