Berlínský památník holocaustu se rozpadá

Red Zah, Reuters
13. 1. 2006 16:44
Berlín - Necelý rok po slavnostním otevření berlínského památníku holocaustu se v kamenných deskách objevily trhliny.
Foto: Reuters

Památník se skládá z 2711 kamenných bloků dosahujících až 4,7 metru. V několika z nich se však v posledních dnech objevily trhliny. Podle ředitele památníku Uwe Neumaerkera probíhá expertíza, která by měla prokázat, zda jsou trhliny v kamenech tolerovatelné či nikoliv.

Řešení najdeme na jaře

"Pokud se zjistí, že trhliny převyšují míru zaručenou výrobcem, celý problém prodiskutujeme," prohlásil Nuemaerker. "V žádném případě nemůžeme připustit rozpadnutí či kolaps bloků a celého památníku."

Stavba vyrostla přímo v centru města, na dohled od Reichstagu a v blízkosti Braniborské brány. Přestože rozhodnutí o výstavbě padlo již v roce 1989, čekalo se celých šestnáct let, než se památník stal součástí Berlína. Kromě kamenného labyrintu připomínajícího odcizení a ztracenost se navštěvníci dozví v informačním centru více o vyvraždění šesti milionů Židů. 

Památník je dílem amerického architekta Petera Eisenmana a jeho celková cena dosáhla 27,6 millionů euro. Podle Neumaerkera se však porušení památníku očekávalo. Je volně přístupný lidem a ti mohou mezi bloky volně procházet.

"Opět se sejdeme v březnu, až skončí zimní období a domluvíme se, jestli je třeba něco dělat, popřípadě co," dodal.

Oběti nacismu si zaslouží úctu

Mnoho kritiků se již krátce po otevření památníku pozastavilo nad skutečností, že veřejnost neukazuje dostatečnou úctu k obětem nacismu: na sloupech skákaly děti a mladiství, návštěvníci kouřili nebo se na sloupech slunili a podobně.

Uvažovalo se o ohrazení památníku a uvedení pravidel pro návštěvníky. Jedním z nejprominentnějších odpůrců a kritiků takových opatření byl také architekt památníku Peter Eisenman, který při jedné příležitosti řekl: "Jsem sice newyorčan, ale od nyní je část mé duše přítomna vždy zde v Berlíně."


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy