Zapamatujte si tento den. Putinova "nejúčinnější zbraň" selhala, míní expert

lis lis
24. 7. 2024 10:30
Rusko dle slov mluvčího ukrajinského námořnictva Dmitrije Pletenčuka z poloviny července stáhlo z Krymu i svou poslední válečnou loď Černomořské flotily. Expert na Ukrajinu z think-tanku Atlantic Council Peter Dickinson tvrdí, že "ponižující" ústup odhaluje to, jak takzvané červené linie Moskvy nemají žádný význam, nebo to, že Putinovy jaderné hrozby jsou jen pokusem vyvolat strach.
Záběry ukazují, jak ukrajinské drony zaútočily na základnu ruské pobřežní stráže na Krymu | Video: X/Anton Gerashchenko

Podle Dickinsona stažení námořnictva z Krymu dokazuje, že když bude ruský prezident Vladimir Putin čelit opozici, pravděpodobně ustoupí, bez ohledu na závažnost výhrůžek. "Připravenost ruského námořnictva ustoupit ze svých údajně posvátných domovských přístavů na Krymu zesměšnila takzvané červené linie Moskvy a odhalila bezvýznamnost Putinových jaderných hrozeb," uvedl na blogu Atlantic Council.

"Červené linie" označují jasně definované hranice či podmínky, které Rusko považuje za nepřekročitelné a na jejichž porušení by reagovalo výraznými opatřeními, včetně vojenských nebo ekonomických sankcí. Tyto linie zahrnují například expanzi NATO na východ nebo vojenskou přítomnost západních sil v blízkosti ruských hranic.

Rusko anektovalo Krym v roce 2014 a od té doby využívá jeho námořní základnu v Sevastopolu jako hlavní velitelství Černomořské flotily. "Zapamatujte si tento den," napsal Pletenčuk na Facebook k tomu, že Rusko z Krymu stáhlo svou poslední válečnou loď Černomořské flotily.

Důvodem toho, proč Rusko stáhlo své lodě, může být nejspíš to, že Ukrajina intenzivně útočila na ruskou černomořskou flotilu, přičemž použila letecké i námořní drony nebo účinné střely proti lodím. Začátkem letošního roku ukrajinská armáda prohlásila, že zničila třetinu flotily, a v březnu britské ministerstvo obrany prohlásilo Černomořskou flotilu za "funkčně neaktivní".

Vladimir Putin při návštěvě indického premiéra Módího v Moskvě.
Vladimir Putin při návštěvě indického premiéra Módího v Moskvě. | Foto: Reuters

Podle Dickinsona ruská reakce na "rostoucí neúspěchy" v Černém moři vyvrací západní narativ, že "do kouta zahnaný a poražený" Putin by se mohl uchýlit k "nejkrajnějším opatřením", včetně použití jaderných zbraní. "Ve skutečnosti reagoval na ponižující porážku Černomořské flotily tím, že tiše nařídil svým zbývajícím válečným lodím, aby se stáhly," napsal expert na Ukrajinu.

Právě obava Západu z eskalace konfliktu za hranice Ukrajinu nebo použití jaderných zbraní při překročení zmíněných červených linií hrají zásadní roli v tom, kolik vojenské pomoci a jakou techniku Ukrajině západní spojenci poskytnou. Podobné pochybnosti panovaly i nedávno, když Západ povolil Ukrajině používat dodané zbraně k zasažení cílů uvnitř Ruska.

Dickinson ale tvrdí, že důkazy o tom, co se stalo v Černém moři, potvrzují, že "když Putin čelí rozhodné opozici, je mnohem pravděpodobnější, že ustoupí, než aby situaci vyhrotil.

"Strach Západu z eskalace je Putinovou nejúčinnější zbraní," dodal. "Umožňuje mu omezit vojenskou pomoc, která se dostává do napadené země, a zároveň brání Ukrajině v odvetném úderu proti Rusku." To podle něj "pomalu, ale jistě připravuje půdu pro nevyhnutelné ruské vítězství v dlouhé vyčerpávající válce".

Bříza o nebezpečí pro Ukrajinu: Jde o miliony granátů, potvrdily je satelitní snímky (celý článek s videem zde)

Spotlight Aktuálně.cz - Vlastislav Bříza | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy