Nálety syrské armády zabily od neděle přes 250 lidí z Ghúty, včetně desítek dětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2018 21:58
Palba v úterý podle svědků zesílila a mnoho občanů metropole před ní muselo vyhledat úkryt.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zemřelo od nedělního večera přes 250 lidí, včetně nejméně 54 dětí. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že jen za úterý si nálety vyžádaly 106 mrtvých. Od neděle bylo podle jejích zdrojů zraněno přes 850 lidí. Proti útokům na lidi protestoval Dětský fond OSN (UNICEF).

SOHR, která informace získává od svých informátorů v terénu, o obětech v Ghútě informuje průběžně, podle její ranní zprávy si pondělní útoky vyžádaly zhruba 100 životů. Za uplynulých 48 hodin tak podle organizace jde o nejvyšší počet smrtelných obětí bombardování ve východní Ghútě za uplynulé tři roky, tedy od chemického útoku v roce 2013, který si vyžádal stovky životů. Dnes boje pokračují třetím dnem.

Syrská armáda od pondělka zprávy o desítkách obětí nekomentovala a syrské státní sdělovací prostředky pouze informují o palbě povstalců z východní Ghúty na Damašek. V úterý při ní podle agentury SANA přišel jeden člověk o život a šest lidí utrpělo zranění.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterním prohlášení označilo útoky na východní Ghútu za porušení mezinárodního humanitárního práva. Podle úřadu se při nich "záměrně útočí na obydlené oblasti a civilní infrastrukturu včetně té zdravotnické". Paříž také uvedla, že zodpovědnost padá nejen na syrský režim, ale i na jeho dva spojence - Rusko a Írán.

Muhammad Allúš, jehož opoziční Armáda islámu je hlavní organizací působící ve východní Ghútě, řekl, že syrské jednotky spolu s Íránem a Ruskem páchají holokaust. Vina podle něj ale padá také na OSN, "s ohledem na její lži o ochraně světové bezpečnosti a míru".

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura sdělil, že se z východní Ghúty může stát nový Halab (Aleppo), v narážce na dlouhé a tvrdé boje o toto severosyrské město.

Syrské vládní jednotky obléhají východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území u Damašku, které kontrolují povstalci. V obležení tam žije na 400 000 lidí, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Od pondělí bylo v enklávě zničeno šest provizorních nemocnic a také některé hlavní přístupové silnice, po kterých se občas podaří dostat do povstalecké enklávy konvoj s humanitární pomocí OSN. Naposledy tam náklad potravin a léků pro 7200 lidí dorazil minulý týden, předtím to bylo loni v listopadu.

UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že mu "došla slova pro popis utrpení dětí v Ghútě a pro vylíčení vlastního rozhořčení."

Zástupce OSN v noci na úterý vyzval k okamžitému zastavení bombardování. "Nedávná eskalace násilí zhoršuje humanitární situaci, která je už tak hrozivá," řekl nový koordinátor humanitární pomoci pro Sýrii Panos Mumtzis. Bombardování nemocnic přitom označil za válečné zločiny.

Syrská vláda zintenzivnila boje za znovudobytí východní Ghúty začátkem tohoto měsíce a od té doby při nich zemřelo několik stovek lidí. V uplynulých týdnech syrské vládní jednotky podporované Ruskem zesílily i bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden varoval, že Sýrie se ocitla v jedné z nejnebezpečnějších etap občanské války, která trvá od roku 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy