Nový plán pro evakuaci obyvatel se začal projednávat v reakci na stále častější seismickou aktivitu v oblasti. Italští experti však zdůraznili, že k panice nejsou důvody, a že přijatá opatření jsou součástí standardního nouzového plánování pro případ přírodních katastrof. Napsal o tom v úterý britský list The Guardian.
Americký odborník Flavio Dobran, vedoucí představitel výzkumu známé sopky, minulý měsíc varoval, že bez bezpečnostních opatření by sopečná erupce v oblasti mohla zabít tisíce lidí. Podle něj je nezbytné informovat populaci a místní instituce o tom, jak reagovat v případě erupce Vesuvu i přes to, že její výbuch bezprostředně nehrozí.
Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, byl zničen při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis. Lokalita patří k nejvíce navštěvovaným místům v zemi.
Odborníci z vesuvské observatoře sídlící v Neapoli zaznamenali v oblasti letos v říjnu dvě zemětřesení o síle 1,7 a 1,6 stupně Richterovy škály. Další otřesy o síle 1,8 stupně byly zaznamenány 1. prosince. Podle tamních úřadů je ale zvýšená seismická aktivita normálním jevem.
Nedávné výzkumy prokázaly, že se "středně silné" erupce sopek, jako je Vesuv, objevují jednou za čtyři až pět století. Poslední středně silná erupce Vesuvu se stala v roce 1631, byla nejsilnější od roku 79 a zemřelo při ní několik tisíc lidí.
V okolí známého italského vulkánu žije v současné době tři miliony lidí; je to nejhustěji obydlená vulkanická oblast na světě.