"Dostal jsi, tak dávej dál." Mladá Češka s kardiostimulátorem platí vzdělání chudým Keňanům

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 4. 2017 8:48
Mladá Češka Andrea Volfová podporuje už několik let chudé Keňany ve studiu na střední škole. V této východoafrické zemi s polovinou obyvatel pod hranicí chudoby je vyšší vzdělání placené a pro mnohé často nedostupné. "Pokud u jednoho z členů velké africké rodiny přerušíte začarovaný kruh chudoby, je to změna pro všechny kolem," říká Češka, která sama nosí od dětství kardiostimulátor. Peníze, které jí v souvislosti s tím poskytla americká nadace Medtronic, věnovala na vzdělání dalších chudých Keňanů.
Andrea Volfová se keňskými studenty Paskou (vlevo) a Jamou (vpravo), které finančně podporuje.
Andrea Volfová se keňskými studenty Paskou (vlevo) a Jamou (vpravo), které finančně podporuje. | Foto: Archiv Andrey Volfové

Praha - "Bez středoškolského diplomu nemůžete dělat téměř nic. To platí u nás stejně jako v Keni," říká Andrea Volfová.

Češka Andrea Volfová s keňskými studenty.
Češka Andrea Volfová s keňskými studenty. | Foto: Archiv Andrey Volfové

Tahle mladá Češka představuje pro mnohé zářný příklad toho, že i malá osobní pomoc v rozvojovém světě může měnit životy.

Ve východoafrické Keni sama podporuje dva mladé studenty.

Díky Volfové mají možnost získat maturitu a vyhnout se osudu většiny obyvatel, která v téhle africké zemi žije pod hranicí chudoby. Tedy příležitostným pracem na stavbách anebo trzích, bez výhledu na posun z velice nuzných podmínek.  

Pozornost těm nejchudším

Andrea Volfová podporuje africké studenty hlavně skrze keňskou neziskovou organizaci Kenya Education Fund (KEF). Ta se zaměřuje na nejchudší děti v zemi, které mají na základní škole dobré studijní výsledky.

"Vybíráme podle reálné potřeby. Musíme si být jistí, že se dané dítě nemůže dostat na střední školu bez naší finanční podpory. Zároveň musí mít dobrý prospěch," říká Dominic Muasya, výkonný ředitel Kenya Education Fund.

Připomíná zároveň základní čísla.

Ve 48milionové Keni žije 42 procent obyvatel mladších 15ti let. Zatímco základní školu jim poskytne - byť na velmi rozdílné úrovni - stát, střední školy už jsou placené. A vystuduje je jen polovina zájemců. 

Zbytek zoufale shání jakoukoli podporu. S vědomím toho, jak obrovský rozdíl středoškolské vzdělání znamená. 

"Viděla jsem, jak lidé opravdu touží po vzdělání. Obzvlášť v dnešním světě sociálních sítí dobře vědí, že jim to může změnit život. Dostávají najednou úplně novou příležitost," vysvětluje Volfová.

Sama téměř 10 let pracovala pro OSN.

Andrea Volfová během práce pro OSN v Jižním Súdánu.
Andrea Volfová během práce pro OSN v Jižním Súdánu. | Foto: Archiv Andrey Volfové

Na mírové misi v Jižním Súdánu se před čtyřmi lety seznámila s Jamou a Paskou. On pracoval jako člen ochranky v domě, kde Andrea bydlela, Paska tam chodila uklízet.

Z uklízečky instruktorkou jógy

Jama i Paska vyrůstali v uprchlickém táboře v Keni, kde také získali základní vzdělání.

Po návratu do Jižního Súdánu, který mezitím získal nezávislost, chtěli oba ve studiu pokračovat.

"Jasně, mohla jsem si říct, že ve mě vidí bělocha, který je ochotný jim zaplatit školu, proto budou raději studovat než pracovat. Ale šlo o jejich vlastní nápad a jejich nadšení, které mě přesvědčilo k tomu, abych jim pomohla," vysvětluje Andrea své rozhodnutí.

Začátky nebyly rozhodně jednoduché.

Škola v uprchlickém táboře oba mladé Afričany na další studium dostatečně nepřipravila. "Byl to pro něj boj," popisuje Andrea Jamův nástup na střední školu v keňském Nyahururu. Přestože mu bylo už hodně přes dvacet let, měl pořád problémy se čtením.

Keňa: cesta vzdělání
Autor fotografie: Archiv Andrey Volfové

Keňa: cesta vzdělání

Nový dokument České televize o podpoře vzdělání pro chudé Keňany a jejich českých dárcích odvysílal zpravodajský kanál ČT24 na velikonoční pondělí 17.4. ve 12,30 hod. A nabízí ho i v online verzi

Andree se ale vytrvalou podporou podařilo dvěma mladým Afričanům změnit život.

Paska dodělala maturitu, udělala si kurz a pracuje jako instruktorka jógy. "Život jí nezměnil jen samotný diplom. Pomohlo jí i to, že se dostala do nového prostředí a poznala nové lidi. Teď je v pozici, kdy může posílat peníze své matce, která žije v uprchlickém táboře v Ugandě," vysvětluje Andrea.

Třeba s kardiostimulátorem, ale na správném místě

Díky shodě okolností získala Andrea nedávno možnost svoji podporu pro mladé Afričany rozšířit. 

Před třemi lety zvítězila v soutěži americké nadace Medtronic, která každoročně oceňuje za dobročinnou aktivitu lidi, kteří jsou sami závislí na nějaké zdravotnické pomůcce.

Andrea žije odmalička s kardiostimulátorem. Přestože její srdce potřebuje neustálou podporu, nepřekáží jí to v pomoci druhým.

"Spíš mi ta situace často připomínala, že člověk na světě není sám, že potřebuje druhé. A když něco dostal, měl by dávat dál," říká Volfová. 

Díky nadaci Medtronic se dostala mezi desítku dobrovolníků z celého světa, kterým tato organizace svěřila 20 tisíc amerických dolarů, které měli věnovat nějaké charitě.

Andrea neváhala a svoji výhru poslala znovu neziskové organizaci Kenya Education Fund. Díky jejímu daru bude střední školu v této východoafrické zemi studovat dalších 11 chudých studentů.

Andrea zároveň připomíná, že podpora chudých studentů v Keni se zdaleka netýká jen zahraničních dárců.  

"Tamní společnost je velmi štědrá. Každá bohatší rodina podporuje různými způsoby své okolí, vesnici, komunitu. Když se někdo dostane nahoru, táhne za sebou další. Sounáležitost tam funguje dobře, takhle vlastně přežívají," uzavírá Andrea Volfová.

Ukázka z dokumentu Keňa: cesta vzdělání | Video: Česká televize
 

Právě se děje

Další zprávy