Berlín - Návrh na rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie na základě kvót je nešťastný a může poškodit pověst EU v očích občanů. Vhodnější by bylo poskytovat pomoc přímo v oblastech konfliktů, odkud imigranti utíkají. ČTK a České televizi to řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který se dnes o tomto stanovisku snažil přesvědčit poslance německého Spolkového sněmu.
"Já jsem se snažil kolegům z Německa vysvětlit, že pokládám zvolený postup, to znamená přidělování uprchlíků formou kvót, za velmi nešťastný sám o sobě a rovněž i velmi nešťastný pro image Evropské unie, protože to v členských státech včetně České republiky může být vnímáno jako diktát z Bruselu," řekl Hamáček.
Podle něj by se při rozdělování uprchlíků, jejichž hlavní nápor směřuje do jihoevropských zemí, mělo zohlednit i to, nakolik jsou státy aktivní v rozvojové pomoci. "Koneckonců ta pomoc v místě onoho konfliktu nebo v jeho bezprostředním okolí je obyčejně efektivnější," řekl Hamáček s tím, že Česko je v této oblasti velmi aktivní.
Zavedení kvót na počty přijímaných uprchlíků navrhla Evropská komise, a to ve dvou oblastech. První je pomoc s přechodným rozdělováním migrantů do jiných zemí EU v případě, že některé hraniční země unie přestanou příval zvládat. Na Česko by připadla necelá tři procenta, což by v praxi znamenalo, že Praha bude rozhodovat o osudu tisíců osob. Přitom nelze předem říci, kolik z nich by útočiště získalo a kolik by bylo vráceno do vlasti.
Další kvóta by měla podle záměru komise určit, kolik přijmou jednotlivé členské země v letech 2015 a 2016 v rámci celoevropského programu poskytnutí útočiště lidem, u nichž je jasné, že mají nárok na mezinárodní ochranu. Na Česko by podle komise připadalo 525 lidí.
Návrh na zavedení kvót odmítla česká vláda i politické strany napříč Sněmovnou. S opatřením nesouhlasí i další členové EU, například Slovensko či Polsko. Pro kvóty je naopak například Německo.