Polský prezident Duda vetoval oba sporné zákony. Sejmu poslal i zdůvodnění, uvedl mluvčí

ČTK ČTK
31. 7. 2017 20:47
Polský prezident Andrzej Duda splnil, co avizoval minulý týden a vetoval dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a soudcovské radě. Podle svého mlučího poslal Sejmu i odůvodnění svého kroku. Sejm sice může prezidentovo veto přehlasovat třípětinovou většinou hlasů při nadpoloviční účasti poslanců, ale tak velkou většinu vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) momentálně nemá. K prezidentově překvapivému vetu zřejmě přispěly i velké demonstrace proti novým zákonům.
Andrzej Duda.
Andrzej Duda. | Foto: Reuters

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda vrátil Sejmu, dolní komoře parlamentu, zákony o nejvyšším soudu a soudcovské radě i s odůvodněním svého veta. Oznámil to v pondělí prezidentův mluvčí Krzysztof Lapiński.

Duda před týdnem oznámil, že se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony, protože by daly přílišnou moc ministrovi spravedlnosti a současně generálnímu prokurátorovi v jedné osobě, který je navíc stranou ve sporech odehrávajících se před nejvyšším soudem.

Sejm by teoreticky mohl přehlasovat prezidentovo veto třípětinovou většinou hlasů při nadpoloviční účasti poslanců na tomto hlasování. Tak velkou většinu vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) k dispozici nemá.

PiS prosadila sporné zákony v Sejmu i senátu navzdory kritice opozice i Evropské komise. K prezidentově překvapivému vetu - Duda až dosud plnil přání šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského - zřejmě přispěly i velké demonstrace proti novým zákonům.

Ale prezident minulé úterý podepsal třetí zákon z balíku soudní reformy, o obecných soudech, který podle kritiků umožní ministru spravedlnosti Zbigniewovi Ziobrovi podniknout čistku mezi předsedy a místopředsedy soudů.

Ziobro nyní prezidenta tak ostře kritizuje, že prezidentský palác vybídl premiérku Beatu Szydlovou, aby svého ministra umravnila.

PiS má v obou komorách polského parlamentu většinu. Strana tvrdila, že polská justice potřebuje očistu, jakou od pádu komunismu nezažila, a že má soudní reforma lidem vrátit spravedlnost.

Kritici ale poukazovali na to, že sporné zákony zajistí parlamentní většině a vládě premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zruší dělbu moci, která je základem demokracie. To by podle nich umožnilo předsedovi PiS Jaroslawu Kaczyńskému nastolit v Polsku autoritářský režim.

 

Právě se děje

Další zprávy