reklama
 
 

Brusel zahájil kroky vůči Varšavě. Kvůli spornému zákonu o soudech může dojít i na sankce

Aktualizováno 29. 7. 2017 14:45
Evropská komise oficiálně zahájila vůči Polsku proceduru, která by mohla vést až k finančním sankcím. Stalo se tak poté, co byl v polském úředním věstníku zveřejněn sporný zákon, ohrožující podle Bruselu nezávislost polských soudů. Komise podle agentury AFP dala Varšavě měsíc na to, aby odpověděla na spuštění zmíněné procedury. Polské úřady vydaly následně prohlášení, že komise překračuje své kompetence.

Brusel - Evropská komise se oficiálně začala připravovat na možné porušení unijní legislativy Polskem. Reaguje tak na sporný zákon, který podle Bruselu ohrožuje nezávislost polské justice. Polská vláda dostala od Komise měsíční ultimátum, aby odpověděla na spuštění zmíněné procedury, která by mohla vést k finančním sankcím, informovala agentura AFP. Polské úřady reagovaly prohlášením, že komise překračuje své kompetence.

Polský prezident Andrzej Duda toto pondělí oznámil, že bude vetovat dva zákony z balíku soudní reformy - o nejvyšším soudu a o soudcovské radě. V úterý ale podepsal třetí zákon, který mění fungování obecných soudů v zemi. Účinnosti má nabýt 14 dní po zveřejnění v úředním věstníku, kde byl publikován podle polských médií v pátek.

Místopředseda EK Frans Timmermans ve středu varoval, že zveřejnění zákona ve věstníku povede ke spuštění procedury ze strany komise, připomněl server Onet.pl.

Hlavní výhrada Bruselu se týká diskriminace pohlaví vzhledem k zavedení různých věkových limitů pro odchod do důchodu u soudkyň (60 let) a soudců (65 let), což je v rozporu s unijním právem v oblasti rovnosti pohlaví v zaměstnání. Dále je komise znepokojena tím, že napříště má být na uvážení ministra spravedlnosti, zda prodlouží mandát soudců, kteří dosáhli důchodového věku; ministr má mít také právo odvolávat a jmenovat předsedy soudů.

Takový model ohrožuje nezávislost polských soudů, uvedla komise ve středu, kdy také Polsku dala měsíc na to, aby uvedlo kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska v EU.

List Gazeta Wyborcza v sobotu na svém webu napsal, že novelizovaný zákon o obecných soudech umožňuje ministru spravedlnosti (a současně generálnímu prokurátorovi) dosadit do funkcí 150 soudců, působících dosud na ministerstvu, jakož i prokurátory, kterým ministr Zbigniew Ziobro důvěřuje.

autor: ČTK | 29. 7. 2017 13:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama