"Toužím říci 'promiňte'." Polský biskup se omluvil obětem, které zneužívali kněží

ČTK ČTK
27. 9. 2018 18:15
Romuald Kamiński také uvedl, že v posledních 26 letech vedla církev své vyšetřování vůči 12 duchovním v diecézi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Varšava - Polský katolický biskup se ve čtvrtek omluvil obětem sexuálních násilníků z řad duchovenstva ve své diecézi. "Toužím říci 'promiňte' a udělat vše, aby ti, jimž bylo ublíženo, se mohli bezpečně vrátit do společenství církve a získali zpět důvěru," prohlásil varšavský biskup Romuald Kamiński na konferenci o sexuálním zneužívání nezletilých duchovními.

Uvedl také, že v posledních 26 letech vedla církev své vyšetřování vůči 12 duchovním v diecézi. Ve dvou případech se podezření nepotvrdilo. Z deseti případů byly tři ukončeny a pachatelé pohnáni před světskou spravedlnost, dva již byli odsouzeni. Tyto případy se týkaly osob ve věku mezi 15 až 18 lety.

Ze zbývajících sedmi nadále posuzovaných případů se tři týkají osob mladších 15 let a čtyři osob mezi 15 až 18 lety.

Ve všech případech byli všichni duchovní odstaveni od práce s mládeží, tři byli suspendováni. Během vyšetřování všichni podezřelí přestali plnit duchovní služby, podrobili se psychologickému vyšetření, podstoupili terapii a pokání podle církevních předpisů.

"Chceme chránit děti a mládež v každé době a na každém místě. Proto tu jsme," řekl biskup novinářům a představil dokument nazvaný Normy ochrany dětí a mládeže a zásady duchovní péče ve varšavsko-pražské diecézi; Praga je název varšavské čtvrti na východním břehu Visly.

Dokument podle něj obsahuje pokyny, jak děti a mládež chránit před sexuálním zneužíváním a jak postupovat v případě, kdy děti ohlásí "jakoukoliv křivdu". Přál by si, aby se uplatnění těchto norem neomezilo jen na duchovní, ale aby se o nich dozvěděli i rodiče, vychovatelé a pedagogové, "protože musíme léčit celé prostředí".

Televize TVN 24 připomněla, že ve středu primas polské církve arcibiskup Wojciech Polak slíbil, že programy ochrany nezletilých před zneužíváním vzniknou v každé diecézi. Slíbil také zmapovat údaje o rozsahu sexuálního zneužívání v polské církvi. Datum zveřejnění však neupřesnil.

Podle občanského sdružení, které pomáhá obětem zneužitým faráři, bylo v Polsku v posledních letech odsouzeno 56 duchovních, část z nich ale za držení dětské pornografie, připomněla agentura AFP.

Polská média v posledních dnech věnovala značnou pozornost "revolučnímu rozsudku", kdy soud nařídil církevnímu řádu vyplatit milionové odškodnění a doživotní rentu nyní již dospělé ženě, kterou jako třináctiletou dívku odvedl od rodičů a po několik měsíců znásilňoval člen řádu působící jako učitel náboženství. Verdikt není pravomocný, řád se odvolal a odvolací soud v Poznani vynesení konečného rozsudku odročil na počátek října. Zmiňovaný rozsudek je "revolučním" v tom smyslu, že platit má církev, a ne kněz. Až dosud se polská církev řídila zásadou, že odškodnění mají oběti vymáhat od konkrétních pachatelů, nikoliv od církve. Místo toho nabízela obětem finanční "pomoc", jejíž podmínkou ale bylo zřeknutí se dalších nároků.

Související video: O zneužívaných dětech v církvi ještě uslyšíme, říká Jandourek

Církev by potřebovala prvky demokracie, její uspořádání neumožňuje kontrolu zespoda, míní sociolog a starokatolický kněz Jan Jandourek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy