reklama
 
 

Církev suspendovala dva slovenské kněze, kteří zpochybňovali v knize povinný celibát

26. 9. 2018 17:55
Kněz Michal Lajcha a kaplan Peter Lucian Baláž napsali knihu Tragédie celibátu - Mrtvá manželka.

Bratislava - Katolická církev na Slovensku suspendovala dva kněze, kteří ve své knize zpochybnili povinný celibát pro duchovní. Informovala o tom televize Joj. Suspendace znamená, že oba například nemohou sloužit mše.

Kněz Michal Lajcha a kaplan Peter Lucian Baláž napsali knihu Tragédie celibátu - Mrtvá manželka, ve které nazvali celibát "hnisající ranou" církve. Banskobystrický biskup pak nejprve suspendoval Lajchu, což úřad biskupa zdůvodnil tím, že kněz nedovoleným způsobem opustil pracovní místo ve farnosti Kľak a věřícím nesloužil mše.

Televize Joj uvedla, že biskup následně stejným způsobem potrestal i Baláže, který naposledy působil jako kaplan v jedné z věznic na jihu Slovenska.

"Musíme si najít práci a plnit poslání jiným způsobem než dosud. Ztratili jsme nejen práci, ale také existenční zabezpečení. To všechno ale nezmění naše odhodlání šířit myšlenku svěcení ženatých nejen na Slovensku, ale především ve světě," uvedl Lajcha.

Většina obyvatel pětimilionového Slovenska se hlásí právě ke katolické církvi. Ta se v zemi dostala do většího povědomí veřejnosti a médií i před šesti lety, kdy tehdejší papež Benedikt XVI. odvolal oblíbeného slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka.

autor: ČTK | 26. 9. 2018 17:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama