Církev suspendovala dva slovenské kněze, kteří zpochybňovali v knize povinný celibát

ČTK ČTK
26. 9. 2018 17:55
Kněz Michal Lajcha a kaplan Peter Lucian Baláž napsali knihu Tragédie celibátu - Mrtvá manželka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Bratislava - Katolická církev na Slovensku suspendovala dva kněze, kteří ve své knize zpochybnili povinný celibát pro duchovní. Informovala o tom televize Joj. Suspendace znamená, že oba například nemohou sloužit mše.

Kněz Michal Lajcha a kaplan Peter Lucian Baláž napsali knihu Tragédie celibátu - Mrtvá manželka, ve které nazvali celibát "hnisající ranou" církve. Banskobystrický biskup pak nejprve suspendoval Lajchu, což úřad biskupa zdůvodnil tím, že kněz nedovoleným způsobem opustil pracovní místo ve farnosti Kľak a věřícím nesloužil mše.

Televize Joj uvedla, že biskup následně stejným způsobem potrestal i Baláže, který naposledy působil jako kaplan v jedné z věznic na jihu Slovenska.

"Musíme si najít práci a plnit poslání jiným způsobem než dosud. Ztratili jsme nejen práci, ale také existenční zabezpečení. To všechno ale nezmění naše odhodlání šířit myšlenku svěcení ženatých nejen na Slovensku, ale především ve světě," uvedl Lajcha.

Většina obyvatel pětimilionového Slovenska se hlásí právě ke katolické církvi. Ta se v zemi dostala do většího povědomí veřejnosti a médií i před šesti lety, kdy tehdejší papež Benedikt XVI. odvolal oblíbeného slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy