V Polsku zadrželi teroristu, který se podílel na útoku v Paříži. Do země přijel přes Česko

ČTK ČTK
7. 3. 2018 17:06
Maročan byl zadržen 5. září 2016 v Rybniku na jihu Polska nedaleko hranic s Českem. Hrozí mu až osm let vězení, na proces čeká ve vazbě.
Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných.
Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko v září 2016 zadrželo Maročana, který má vazby na teroristické hnutí Islámský stát (IS) a také na pachatele teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015

Ve středu to oznámila polská prokuratura s tím, že muž, který se prokazoval v Rakousku vydaným dokladem syrského běžence, do Polska přicestoval přes Českou republiku. Podle informací deníku Rzeczpospolita byl Maročan odhalen díky spolupráci evropských a amerických tajných služeb.

Maročan s teroristy podle vyšetřovatelů spolupracoval v letech 2015 a 2016 a pachateli útoku v Paříži Abdelhamidu Abaaoudovi pomáhal jako informátor. Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných. Belgičana marockého původu Abaaouda zabila policie při následném zátahu na pařížském předměstí.

"V telefonu Murada T. jsme našli fotografie s návodem na výrobu improvizovaných výbušných zařízení, která mohou být odpálena s pomocí mobilu, a také objekty, kde mohly být výbušniny použity," uvedla bez upřesnění prokuratura. Ta celé jméno Maročana nezveřejnila, sdělila jen, že byl zadržen 5. září 2016 v Rybniku na jihu Polska nedaleko hranic s Českem.

Prokuratura je podle deníku Rzeczpospolita přesvědčená, že žádný útok v Polsku nepřipravoval, jeho konečným cílem zřejmě bylo Německo. Maročan je v Polsku obviněn ze spolupráce s teroristy a hrozí mu až osm let vězení, uvedla Reuters s tím, že na proces čeká ve vazbě.

Prokuratura také uvedla, že se Maročan v prosinci 2014 zúčastnil schůzky v Turecku, kde byl mimo jiné Abaaoud a také radikálové, které v lednu 2015 zabila belgická policie během protiteroristické razie ve městě Verviers.

Murad T. získal podle prokuratury identifikační doklady v Rakousku, kde tvrdil, že je syrský běženec. Také udal falešné datum narození.

V Evropě, kam se dostal přes Řecko, je Maročan od roku 2014. Poté putoval přes Makedonii, Srbsko do Maďarska a Rakouska, odkud přes Česko přišel v březnu 2016 do Polska, napsal deník Rzeczpospolita. V Rybniku měl podle médií pronajatý byt na polské jméno.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy