Polská vláda přečkala další krizi

Red Zah, ČTK
6. 3. 2007 15:58
Varšava - Polská vládní koalice zůstává zachována. Demisi ministra školství Giertycha se podařilo přece jen zamezit.
Odstoupí Roman Giertych, nebo ne?
Odstoupí Roman Giertych, nebo ne? | Foto: Reuters

Novinářům to dnes po setkání s ministrem řekl premiér Jaroslaw Kaczyński.

"Vyjasnili jsme si s panem ministrem celou záležitost," řekl premiér. "Věřím, že se takové situace nebudou opakovat," dodal.

Pouhá hra?

Giertych řekl, že na setkání s premiérem šel s demisí; tu novinářům ukázal. "Dospěli jsme k porozumění a věc společně s premiérem považujeme za uzavřenou," uvedl ale po setkání.

Hrozba demisí je ovšem podle polských politologů pouze politickou hrou. Stejnou nedávno použil ministr zemědělství a šéf třetí vládní strany Sebeobrana Andrzej Lepper.

Proti gayům a potratům

Případná demise ministra školství přitom mohla konzervativní vládní koalici strany Právo a spravedlnost (PiS), ultrakonzervativní Ligy polských rodin (LPR) a populistické Sebeobrany položit.

Premiér Jaroslaw Kaczyński (PiS) v pondělí udělil Giertychovi napomenutí za jeho vystoupení v německém Heidelbergu, kde se ministr minulý týden dopustil výpadů proti homosexuálům a proti umělému přerušení těhotenství. Svá tvrzení zopakoval při návratu do Polska.

Giertych na neformální ministerské schůzce Evropské unie v Heidelbergu podle Kaczyńského nemluvil jménem polské vlády, když mimo jiné vyzval k zákazu potratů v celé Evropské unii.

"Mluvil krátce, ale poškodil naše  zájmy, protože kvůli tomu budeme atakováni," řekl dnes Kaczyński.

"Tento zločin povolovaný mnoha parlamenty je novou formou barbarství," řekl Giertych v Německu před šokovanými kolegy z Evropské unie. Zároveň označil homosexualitu za "úchylku od přírodních zákonů".

Premiér Kaczyński Giertycha za jeho výroky o homosexuálech napomenul, ale jeho trpělivost ještě nebyla překročena.
Premiér Kaczyński Giertycha za jeho výroky o homosexuálech napomenul, ale jeho trpělivost ještě nebyla překročena. | Foto: Reuters

LPR: Názory nezměníme

Premiér sice Giertycha napomenul, ale dodal, že jeho trpělivost ještě nebyla překročena. Podle televize TVN24 chtěl však šéf LPR odejít sám.

"Otázka zní, zda je možné být v polské vládě a prezentovat to, co prezentuji. Naše strana má takové názory a nezmění je," řekl v pondělí Giertych novinářům.

Odchodem z vlády na konci února hrozilo i populistické rolnické hnutí Sebeobrana pro případ, že kabinet nepřistoupí na jeho požadavky urychlit výkup přebytků masa od rolníků a snížit daně z biopaliv. Lepper již jednou z vlády odešel, a to loni na podzim, poté se však do kabinetu vrátil.

Na začátku února rezignoval ministr obrany Radoslaw Sikorski a křeslo šéfa rezortu vnitra a místní administrativy opustil Ludwik Dorn - oba ze strany PiS.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy