Polská vláda přečkala další krizi

Red Zah, ČTK
6. 3. 2007 15:58
Varšava - Polská vládní koalice zůstává zachována. Demisi ministra školství Giertycha se podařilo přece jen zamezit.
Odstoupí Roman Giertych, nebo ne?
Odstoupí Roman Giertych, nebo ne? | Foto: Reuters

Novinářům to dnes po setkání s ministrem řekl premiér Jaroslaw Kaczyński.

"Vyjasnili jsme si s panem ministrem celou záležitost," řekl premiér. "Věřím, že se takové situace nebudou opakovat," dodal.

Pouhá hra?

Giertych řekl, že na setkání s premiérem šel s demisí; tu novinářům ukázal. "Dospěli jsme k porozumění a věc společně s premiérem považujeme za uzavřenou," uvedl ale po setkání.

Hrozba demisí je ovšem podle polských politologů pouze politickou hrou. Stejnou nedávno použil ministr zemědělství a šéf třetí vládní strany Sebeobrana Andrzej Lepper.

Proti gayům a potratům

Případná demise ministra školství přitom mohla konzervativní vládní koalici strany Právo a spravedlnost (PiS), ultrakonzervativní Ligy polských rodin (LPR) a populistické Sebeobrany položit.

Premiér Jaroslaw Kaczyński (PiS) v pondělí udělil Giertychovi napomenutí za jeho vystoupení v německém Heidelbergu, kde se ministr minulý týden dopustil výpadů proti homosexuálům a proti umělému přerušení těhotenství. Svá tvrzení zopakoval při návratu do Polska.

Giertych na neformální ministerské schůzce Evropské unie v Heidelbergu podle Kaczyńského nemluvil jménem polské vlády, když mimo jiné vyzval k zákazu potratů v celé Evropské unii.

"Mluvil krátce, ale poškodil naše  zájmy, protože kvůli tomu budeme atakováni," řekl dnes Kaczyński.

"Tento zločin povolovaný mnoha parlamenty je novou formou barbarství," řekl Giertych v Německu před šokovanými kolegy z Evropské unie. Zároveň označil homosexualitu za "úchylku od přírodních zákonů".

Premiér Kaczyński Giertycha za jeho výroky o homosexuálech napomenul, ale jeho trpělivost ještě nebyla překročena.
Premiér Kaczyński Giertycha za jeho výroky o homosexuálech napomenul, ale jeho trpělivost ještě nebyla překročena. | Foto: Reuters

LPR: Názory nezměníme

Premiér sice Giertycha napomenul, ale dodal, že jeho trpělivost ještě nebyla překročena. Podle televize TVN24 chtěl však šéf LPR odejít sám.

"Otázka zní, zda je možné být v polské vládě a prezentovat to, co prezentuji. Naše strana má takové názory a nezmění je," řekl v pondělí Giertych novinářům.

Odchodem z vlády na konci února hrozilo i populistické rolnické hnutí Sebeobrana pro případ, že kabinet nepřistoupí na jeho požadavky urychlit výkup přebytků masa od rolníků a snížit daně z biopaliv. Lepper již jednou z vlády odešel, a to loni na podzim, poté se však do kabinetu vrátil.

Na začátku února rezignoval ministr obrany Radoslaw Sikorski a křeslo šéfa rezortu vnitra a místní administrativy opustil Ludwik Dorn - oba ze strany PiS.

 

Právě se děje

Další zprávy