Skandál v Polsku: Arcibiskup rezignoval

lem, Reuters, ČTK
7. 1. 2007 15:30
Varšava - Nový varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus, který přiznal spolupráci s komunistickou tajnou službou, dnes rezignoval.

Svůj odchod oznámil Wielgus  na mši v zaplněné varšavské katedrále, kde se dnes původně měla konat jeho inaugurace.

"Po hluboké vnitřní reflexi a po zhodnocení mé osobní situace... skládám do rukou Jeho Svatosti (papeže) rezignaci na úřad varšavského arcibiskupa," řekl Wielgus.

Stovky věřících reagovali vlnou emocí. Na Wielgusova slova zareagovala většina věřících  v katedrále svatého Jana Křtitele mohutným ne. Skupinku Wielgusových odpůrců, křičících "hanba", v davu téměř nebylo slyšet.

A když představitel Apoštolské nunciatury přečetl krátké sdělení o tom, že papež rezignaci přijal, z davu se na Wielgusovu adresu ozývalo: "Zůstaň s námi!", ale také "Hanba!".

Mše za Glempa

Ještě včera večer se přitom očekávalo, že Wielgus bude slavnostně uveden do úřadu, i když v pátek přiznal, že za totality donášel tajné policii.

Místo slavnostní ceremonie, při níž se měl Wielgus ujmout úřadu, se však za přítomnosti polského prezidenta sloužila děkovná mše za respektovaného kardinála Józefa Glempa (77), který kvůli pokročilému věku opustil varšavský arcibiskupský stolec koncem loňského roku. Právě on by nyní z papežova pověření měl dočasně varšavskou arcidiecézi vést.

Vatikán na tahu

Je to aféra, která tíživě doléhá až do stovky kilometrů vzdáleného Vatikánu.

Případ může poškodit autoritu papeže Benedikta XVI., domnívají se podle sobotních italských a vatikánských médií členové papežské kurie. Polští členové kurie údajně požadovali právě to, aby Wielgus z postu varšavského metropolity odstoupil.

Co se děje v Polsku

Stanislaw Wielgus

Wielgusovo přiznání

  • Vylíčil jsem svou minulost Svatému otci a odpovědným představitelům ve Vatikánu, a to včetně té části, která se týká mého propojení a kontaktů s tehdejší tajnou policí, jež pracovala v totalitních podmínkách nepříznivých pro církev. Veden touhou po vědění, kdy jsem chtěl absolvovat pro mne tak důležité studium, vstoupil jsem na scestí, aniž bych však svůj cíl a odvahu propůjčil těmto kontaktům. Vyznávám dnes před vámi tuto nešťastnou chybu, kterou jsem před lety učinil, stejně jako jsem ji vyznal již dříve Svatému otci.
  • Nevím, zda dokumenty, které mi ukázala komise historiků, jsou jediné, či zda se ukážou ještě jiné, ale dnes s čistým svědomím tvrdím, že na nikoho jsem nedonášel a nikdy jsem neměl zájem někomu ukřivdit. Přece jsem však poškodil církev, a to tím, že jsem sešel na scestí.
  • Znovu jsem poškodil církev v posledních dnech, kdy jsem ve stupňované mediální kampani popřel fakt spolupráce. To zpochybnilo hodnověrnost vyjádření církevních představitelů, ke kterým patří biskupové, kteří mi vyjádřili solidaritu. Vím, že pro mnoho z vás, bratři a sestry, ta nepravda je neméně bolestná, než ono zapletení se před mnoha lety.
  • Jestli mne přijmete mezi sebe, o což s bolestným srdcem prosím, budu bratrem uprostřed vás, který chce sjednotit a nikoli rozdělovat, který se chce modlit a konat ve prospěch lidí v církvi, svatých i hříšníků, jimiž jsme my všichni.
  • Svatému otci se s pokorou zavazuji, že se přizpůsobím jakémukoli jeho rozhodnutí.

Stanislav Wielgus:

  • Stanislav Wielgus (1939) se stal knězem v roce 1962 a biskupem v roce 1999.
  • Byl rektorem katolické univerzity v Lublinu.
  • Varšavským metropolitou byl jmenován 6. prosince, formálně má arcibiskupství převzít 7. ledna.

"Arcibiskup varšavský a takový nástup do funkce, to je strašné," nechal se slyšet Adam Boniecki, bývalý vedoucí polského vydání vatikánského deníku L'Osservatore Romano.

Duchovní agent

Polská veřejnost si však myslí, že duchovní, kteří spolupracovali s tajnou policií, nemohou být představiteli církve.

Celkem 41 procent Poláku míní, že arcibiskup měl rezignovat na svou funkci po dokončení vyšetřování, 26 procent je toho názoru, že má odstoupit ihned. Kdyby sám nerezignoval, měl by ho podle 73 procent respondentů odvolat Vatikán, píše polská Gazeta Wyborcza.

Za preláta se mezitím postavila nejposlouchanější rozhlasová stanice, Radio Maryja. Šéf rádia, páter Tadeusz Rydzyk přirovnal novináře k "eskadrám smrti, odstřelujícím kněze". Za mediálními útoky je podle něj snaha liberálů ovládnout metropoli.

"Liberálové přeci už získali vládu nad světskou Varšavou. Teď by  potřebovali ještě i v církvi nějakého liberála. Ale přichází kdosi jiný, a odtud se bere rozčilení," řekl.

Spolupracoval! Máme důkazy

O spolupráci arcibiskupa s tajnou policií přitom není pochyb.

Kněz Wielgus byl cenný agent. Měl různé pseudonymy. Absolvoval zvláštní výcvik špiona. Hlavním důvodem spolupráce byla touha urychlit si vědeckou kariéru, napsala ve čtvrtek Rzeczpospolita.

S tajnou policií Wielgus podle dokumentů spolupracoval více než dvacet let, z toho pět let byl agentem.

První nařčení, která se objevila před dvěma týdny, Wielgus popřel, ale připustil, že byl nucen se s důstojníky tajné služby stýkat kvůli svým cestám do zahraničí.

"Nepsal jsem na nikoho hlášení. Nemám nikoho na svědomí. Nikdy jsem nikomu neublížil," ujišťoval.

Historici odhadují, že v komunistickém Polsku působilo na 1500 kněžích jako agentů tajné policie, kteří donášeli především na církevní hodnostáře.

 

Právě se děje

Další zprávy