Polka zachraňuje včely před vymíráním. Pomáhá jí k tomu unikátní papír

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 12. 2018 17:27
Malgorzata Lasocká ve své malé manufaktuře v polském městečku Kobylka nedaleko od Varšavy vyrábí speciální recyklovaný papír, který zachraňuje včely a motýly před vymíráním. Tento hmyz je v posledních letech v ohrožení, a to hlavně kvůli globálnímu oteplování, používání pesticidů, ale i rozrůstajícím se městům.
Ruční papír zachraňuje včely | Video: Reuters

Problém, který má dopady na úrodu a potažmo i potraviny pro lidi, se snaží řešit polská iniciativa Bee Saving Paper. Společně s Malgorzatou Lasockou přišla letos na trh s unikátním recyklovaným papírem určeným pro včely.

Biologicky rozložitelný výrobek se skládá ze semínek medonosné rostliny - svazenky vratičolisté - a glukózy, která dokáže tomuto hmyzu předat velké množství energie. I proto tvůrci projektu v nadsázce hovoří o energetickém nápoji pro včely. Glukóza včely naláká, ale současně neudělá papír lepkavým - hmyz tedy může bez problémů zase odletět.

"Papíry můžeme položit na zem, na trávu, kamkoliv jinam na zahradu nebo na úplně jiné místo. Můžeme si být jisti, že po šesti týdnech z nich začne kvést svazenka vratičolistá, která bude vyživovat v blízkosti poletující včely," řekla agentuře Reuters Lasocká. Ve své dílně s názvem Manufaktura Papieru Czerpanego dokáže vyrobit i dvouvrstvý papír, který funguje na podobném principu.

Vynález pomáhá hned dvakrát. Včely totiž současně odnesou semínka ze svazenky vratičolisté, která jsou rozsypána po celé ploše papíru. Hmyz je rozptýlí, a časem z nich tak vyrostou další medonosné rostliny, tolik potřebné pro včelstva. Navíc když přibude těchto bylin, včely nebudou muset létat za potravou takovou vzdálenost a vysilovat se.

Papír je pokrytý ředitelnou UV barvou, kterou Lasocká nanáší většinou v podobě kruhů. Včely je vidí jako louku plnou pylu a nektaru - tedy ideální lákadlo. 

Devítiměsíční experiment 

S nápadem na výrobek, který bude pomáhat včelám i motýlům, si Polka s vášní pro přírodu pohrávala už od minulého roku. Jak ale sama říká, zpočátku šlo o jeden velký experiment, navíc časově náročný. Teprve po devíti měsících bylo jasné, jak bude papír vznikat.

Produkt už úspěšně vyzkoušel například polský včelař Lukasz Kaczorowski, který v minulosti přišel o více než 95 procent svých úlů.

"Víme, že náš výrobek nevyřeší celosvětový problém, kterým je klesající populace včel. Doufáme ale, že si díky tomu lidé aspoň uvědomí, jak moc jsou pro ně včely důležité," tvrdí Anna Gadecká a Tomasz Bujok z projektu City Bees, který spolu s Lasockou stojí za iniciativou Bee Saving Paper. Iniciativa City Bees se zrodila v roce 2014 a zaměřuje se hlavně na podporu chovu včel ve městech.

Na výrobku se podílí také polská pobočka reklamní agentury Saatchi & Saatchi. Všichni, kteří za "včelím papírem" stojí, by ho jednou rádi dostali do velkých firem, aby rozšířili úsilí o záchranu včelstev.

Poptávka od zahraničních firem

Z papíru se může vyrobit také řada různých předmětů, třeba taška, piknikový talíř nebo parkovací lístek pro auta, uvádí City Bees na svých webových stránkách. Pro životní prostředí je výroba takového papíru výrazně šetrnější než použití plastu. 

Lasocká tvrdí, že se jí už hrnou nabídky od francouzských, belgických nebo dánských firem, které by papír rády použily třeba na výrobu vizitek, visaček na oblečení nebo balení polévek.

Podle Organizace spojených národů (OSN) čelí řada druhů včel vyhynutí především kvůli pesticidům a klimatickým změnám. Vymírání blanokřídlého hmyzu ohrožuje úrodu, a tím pádem i potravu pro lidstvo.

Podle studie z letošního dubna, na které se podílela mimo jiné OSN, Univerzita ve východní Anglii a Cambridgeská univerzita, jsou přibližně tři čtvrtiny veškeré úrody na světě závislé na opylení. Výzkum též uvádí, že se některé firmy potýkají s nedostatkem surovin a zmiňují i nižší kvalitu úrody kvůli  celosvětovému úbytku včel.

V Polsku je na pokraji vyhynutí 222 z 469 druhů včel. Země Evropské unie se v květnu shodly na zákazu tří takzvaných neonikotinoidních pesticidů, které jsou pro tento hmyz jedovaté. 

Video: Planeta je v krizi, může za to přelidnění, musíme zastavit vymírání živočišných druhů, říká biolog

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy například na základě nějaké epidemie vymřely. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy