Hmyzu ubývá. Problém se suchem mají čmeláci i jepice, množí se ale škůdci a paraziti

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
25. 8. 2018 18:38
Ekologové varovali už před 20 lety, že se to může stát, nikdo to nebral vážně, říká o přemnoženém kůrovci entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Kvůli horku a suchu ubývá horského chladnomilného hmyzu - čmeláků, některých druhů vážek, jepic, motýlů nebo chrostíků. Česko se potýká se suchem už třetím rokem, což má negativní vliv nejen na zemědělství, ale i na ekosystémy. Problémy má také hmyz žijící v mokřadech a tůních, vysychání potoků ohrožuje i populace raků a vodních měkkýšů, řekl Aktuálně.cz entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Řadě druhů ale naopak vyšší teploty prospívají a nezvykle zrychlují jejich životní cyklus - stihnou vytvořit i několik generací za rok. "Pozorujeme to u některých ploštic, konkrétně u rozšířené kněžice páskované, která se vyskytuje v zahradách, loukách a na okrajích lesů. Jsou schopny přidat další generace. Běžně měla jednu generaci za rok, teď má i tři rojení a bůh ví, jestli nebude čtvrté," řekl Šípek.

Podobně přibylo i bělásků a také lýkožrouta smrkového a severského, který způsobil v českých lesích kalamitu. Ta zasáhla sedm krajů, je největší za poslední staletí. "Jedinci žijí kratší dobu, ale díky optimálním podmínkám mají rychlejší vývojový cyklus. Lýkožrout míval většinou jen dvě rojení ročně, letos to budou minimálně tři, ne-li více," říká vědec.

Kůrovcovou kalamitu Šípek spíše považuje za logické vyústění dlouhodobého špatného hospodaření v lesích a pěstování smrkových monokultur. A sucho k ní jen přispělo. "Ekologové varovali už před 20 lety, že se to může stát, nikdo to nebral vážně. Teď se to bohužel potvrdilo. Tyto lesy jsou ekologicky dost nefunkční," dodal.

Hmyz tvoří 80 procent veškeré biodiverzity v České republice, je ho zhruba 40 tisíc druhů. Každý má ale jiné nároky na život. "Všeobecně pozorujeme, že hmyzu v krajině ubývá. To potvrdila i studie německých entomologů. Naše krajina se intenzifikuje. V zemědělství se špatně hospodaří, tlak je i na lesy a vodní společenstva v rybnících. To vše strašně ubírá prostor pro život a není to jen otázka hmyzu," upozornil Šípek. To dokazuje i stav motýlů před 20 lety ve srovnání se současností.

"Co je ale původní stav, nikdo neví. Příroda a krajina jsou dynamické a za posledních 15 tisíc let se značně proměnily," poznamenal. Reakce organismů na současné sucho proto podle něj není nepřirozená. Dostávají takové podmínky k životu a přizpůsobují se jim.

Sucho a horko ale napomáhají šíření i některých parazitů. Němečtí vědci našli v lesích obří africká klíšťata druhu Hyalomma marginatum. Jsou pětkrát větší než klíště obecné vyskytující se ve střední Evropě, mohou mít až dva centimetry.

Do Evropy se opakovaně dostala v peří tažných ptáků. Kromě boreliózy a klíšťové encefalitidy mohou přenášet i skvrnitý tyfus a dva druhy krvácivých horeček. V letošním roce nalezli němečtí vědci zatím devět kusů, otázkou ale podle Šípka zůstává, zda jsou obří klíšťata schopna utvořit v evropských podmínkách životaschopnou populaci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy