Podle agentury AP to tvrdí jihokorejský opoziční politik s odvoláním na špionážní zdroje své země.
Počet internovaných Severokorejců podle poslance Song Jong-suna potvrzuje odhad amerického ministerstva zahraničí, podle něhož komunistická Korea drží v politických táborech 150 000 až 200 000 vězňů.
Těžká práce do konce života
Většina z vězňů, mezi nimiž jsou rodiny uprchlíků nebo ti, kdo se o útěk z KLDR pokusili, je odsouzena na doživotí, citoval Song ze zprávy jihokorejské výzvědné služby.
Nicméně někteří vězňové z tábora v Jotoku ležícím asi 110 kilometrů severovýchodně od hlavního města Pchnjongjangu by mohli být brzy propuštěni, poznamenal Song.
Severokorejští vězňové jsou zbaveni jakýchkoliv základních práv a jsou nuceni každý den tvrdě pracovat zejména v uhelných dolech, při těžbě dřeva a na polích.
Popravy na denním pořádku
Nesmějí se ženit, ani mít děti. Jejich porce potravy nepřesahuje 100-200 gramů, trpí podvýživou a nemocemi. Kdo se pokusí o útěk, nebo je zapleten do nepatřičné sexuální aféry, je popraven.
Kang Čol Hwan, který uprchl ze Severní Koreje v roce 1992, předtím sloužil deset let v jotockém táboře. "Internované ženy podstupovaly nucené potraty, když otěhotněly, a pokud se děti narodily, byly zabíjeny," vzpomíná. Podle Kanga jsou také v KLDR běžně prováděny veřejné popravy.
Stalinistický režim v Severní Koreji je ostře kritizován za porušování lidských práv včetně veřejných poprav a mučení. Pchjongjang tuto kritiku důrazně odmítá a označuje ji za součást spiknutí Spojených států s cílem režim svrhnout.