Politici ve stínu katastrof. Thajský guvernér po záchraně chlapců slaví, Bush pohořel při hurikánu

Simone Radačičová Simone Radačičová
12. 7. 2018 6:32
Hned po úspěšném vysvobození thajských chlapců a jejich trenéra ze zatopené jeskyně se na sociálních sítích začaly objevovat výzvy, aby se šéf záchranné operace a exguvernér Narongsak Osottanakón stal thajským premiérem. Profesionálně zvládnuté katastrofy politiky po celém světě posilují. Američané ocenili, jak se v roce 2012 zachoval Barack Obama při řádění hurikánu Sandy, popularita vzrostla i německému kancléři Gerhardu Schröderovi po povodních před 16 lety. Opačným příkladem je exprimátor Prahy Igor Němec. Podívejte se na náš přehled.
Igor Němec, Praha - Divadlo v Dlouhé, povodně 2002.
Igor Němec, Praha - Divadlo v Dlouhé, povodně 2002. | Foto: ČTK

Igor Němec, bývalý primátor Prahy

Igor Němec vedl Prahu v období ničivých povodní v roce 2002. Známý je jeho výrok z 13. srpna, kdy uvedl, že Praha není ohrožena. Tvrdil, že situace je "nadmíru výtečná", a vyzval lidi, aby co nejvíce jezdili metrem.

O několik hodin později voda začala zaplavovat metro a Karlín, pak zpustošila i Holešovice nebo pražskou zoo.

Záchranáři museli evakuovat několik desítek tisíc lidí. Voda zaplavila 18 stanic metra, vůbec nejvíce byla poškozena trasa B. Na hlavu Němce se proto snesla kritika z pomalé a nedostatečné reakce. Podle mnohých ničivé záplavy podcenil. To ale bývalý primátor později odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy