Byl zkušený, pomáhal i migrantům v Řecku, vzpomínají na policistu zastřeleného v Paříži kolegové

ČTK ČTK
21. 4. 2017 16:45
Ve čtvrtek večer střežil policista Xavier Jugelé turecké kulturní středisko v Paříži. Zatímco seděl ve voze s kolegy, zaútočil na ně atentátník a Jugelého trefil do hlavy. Policista zemřel a další dva jeho kolegové byli těžce zraněni. Na Jugelého přátelé vzpomínají jako na zkušeného a oddaného policistu, který pomáhal během migrační krize v Řecku nebo asistoval při opětovném otevření hudebního klubu Bataclan.
Policisté v ulicích Paříže po útoku na třídě Champs-Élysées.
Policisté v ulicích Paříže po útoku na třídě Champs-Élysées. | Foto: Reuters

Paříž - Policista zastřelený ve čtvrtek na pařížské třídě Champs-Élysées ve Francii byl sedmatřicetiletý Xavier Jugelé.

Podle francouzských médií loni v listopadu dohlížel na znovuotevření hudebního klubu Bataclan. Ten byl uzavřen po krvavém teroristickém útoku z listopadu 2015.

"Jsem rád, že tu jsem," řekl loni policista Jugelé časopisu People.

"Jsem rád, že se Bataclan znovu otevírá. Je to symbolické. Jsme tu dnes v noci jako svědci. Jsme tu, abychom bránili naše občanské hodnoty. Tento koncert se koná, aby oslavil život, aby řekl 'ne' teroristům," dodal tehdy.

Jugelé spolu s řadou dalších kolegů loni v listopadu dohlížel na bezpečnost při znovuotevření klubu Bataclan. V něm o rok dříve teroristé během koncertu skupiny Eagles of Death Metal zabili 90 lidí.

Koordinované atentáty si tehdy ve francouzské metropoli vyžádaly celkem 130 obětí. Bataclan se loni otevřel koncertem britského zpěváka Stinga.

Byl oddaný, pomáhal i v Řecku

Kolegové na Jugelého dnes vzpomínají jako na "zkušeného" a "oddaného" policistu.

Angažoval se také ve sdružení Flag!, které bojuje za práva policistů z komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Jugelé mimo jiné loni a předloni pomáhal dvakrát také v Řecku při zvládání migrační krize.

Jugelé ve čtvrtek spolu s kolegy střežil sídlo tureckého kulturního střediska na ulici Champs-Élysées. V okamžiku útoku seděl s dalšími policisty ve voze.

Útočníkem, který ho střelil do hlavy, byl podle francouzských médií devětatřicetiletý Karim Cheurfi. Kromě Jugelého utrpěli při atentátu zranění dva další policisté a německá turistka. Následně byl útočník zastřelen.

K činu, který se odehrál tři dny před prvním kolem francouzských prezidentských voleb, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Francouz ve čtvrtek večer zabil na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku policistu a další dva zranil, než byl sám zastřelen. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy