Byl zkušený, pomáhal i migrantům v Řecku, vzpomínají na policistu zastřeleného v Paříži kolegové

ČTK ČTK
21. 4. 2017 16:45
Ve čtvrtek večer střežil policista Xavier Jugelé turecké kulturní středisko v Paříži. Zatímco seděl ve voze s kolegy, zaútočil na ně atentátník a Jugelého trefil do hlavy. Policista zemřel a další dva jeho kolegové byli těžce zraněni. Na Jugelého přátelé vzpomínají jako na zkušeného a oddaného policistu, který pomáhal během migrační krize v Řecku nebo asistoval při opětovném otevření hudebního klubu Bataclan.
Policisté v ulicích Paříže po útoku na třídě Champs-Élysées.
Policisté v ulicích Paříže po útoku na třídě Champs-Élysées. | Foto: Reuters

Paříž - Policista zastřelený ve čtvrtek na pařížské třídě Champs-Élysées ve Francii byl sedmatřicetiletý Xavier Jugelé.

Podle francouzských médií loni v listopadu dohlížel na znovuotevření hudebního klubu Bataclan. Ten byl uzavřen po krvavém teroristickém útoku z listopadu 2015.

"Jsem rád, že tu jsem," řekl loni policista Jugelé časopisu People.

"Jsem rád, že se Bataclan znovu otevírá. Je to symbolické. Jsme tu dnes v noci jako svědci. Jsme tu, abychom bránili naše občanské hodnoty. Tento koncert se koná, aby oslavil život, aby řekl 'ne' teroristům," dodal tehdy.

Jugelé spolu s řadou dalších kolegů loni v listopadu dohlížel na bezpečnost při znovuotevření klubu Bataclan. V něm o rok dříve teroristé během koncertu skupiny Eagles of Death Metal zabili 90 lidí.

Koordinované atentáty si tehdy ve francouzské metropoli vyžádaly celkem 130 obětí. Bataclan se loni otevřel koncertem britského zpěváka Stinga.

Byl oddaný, pomáhal i v Řecku

Kolegové na Jugelého dnes vzpomínají jako na "zkušeného" a "oddaného" policistu.

Angažoval se také ve sdružení Flag!, které bojuje za práva policistů z komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Jugelé mimo jiné loni a předloni pomáhal dvakrát také v Řecku při zvládání migrační krize.

Jugelé ve čtvrtek spolu s kolegy střežil sídlo tureckého kulturního střediska na ulici Champs-Élysées. V okamžiku útoku seděl s dalšími policisty ve voze.

Útočníkem, který ho střelil do hlavy, byl podle francouzských médií devětatřicetiletý Karim Cheurfi. Kromě Jugelého utrpěli při atentátu zranění dva další policisté a německá turistka. Následně byl útočník zastřelen.

K činu, který se odehrál tři dny před prvním kolem francouzských prezidentských voleb, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Francouz ve čtvrtek večer zabil na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku policistu a další dva zranil, než byl sám zastřelen. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 6 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy