Policie zatkla další podezřelé z masakru v Srebrenici

hp
29. 10. 2009 17:32
Policie zatkla další tři obviněné z masakru ve Srebrenici.
Památník obětí ve Srebrenici. Jsou na něm tisíce jmen
Památník obětí ve Srebrenici. Jsou na něm tisíce jmen | Foto: Reuters

Praha - Bosenská policie pozatýkala tři bývalé policisty, kteří se pravděpodobně podíleli na masakru Muslimů ve Srebrenici v roce 1995.

"Byli příslušníky sil bosenskosrbského ministerstva vnitra. Zadrženi byli na základě příkazu prokuratury kvůli podezření z genocidy v souvislosti s masakrem ve Srebrenici," ocitovala agentura Reuters mluvčího prokuratury.

Oblast Srebrenica se nachází na východě Bosny a stala se útočištěm pro Muslimy v době války v Jugoslávii, kdy ji OSN označila za chráněnou oblast.

V červenci 1995 se ale i přesto stala terčem útoku bosenskosrbského generála Ratka Mladiče a jeho vojska. Mladičovi vojáci v Srebrenici zabili přibližně osm tisíc mužů a chlapců.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii už za masakr ve Srebrenici poslal do vězení sedm obviněných bosenských Srbů. Generála Ratka Mladiče, který srebrenické akci velel, se ale policii stále ještě nepodařilo zadržet.

Z genocidy, zločinů proti lidskosti a výlečných zločinů je obviněn také bývalý bosenskosrbský velitel Radovan Karadžič. Měl jako vrchní velitel vést etnické čistky v Bosně za účelem vyvraždění všech bosenských Muslimů.

Proces s Karadžičem byl zahájen tento týden v Haagu. Soudní líčení trvalo ale krátce, neboť se obviněný k soudu odmítl dostavit.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy