Policie zatkla další podezřelé z masakru v Srebrenici

hp
29. 10. 2009 17:32
Policie zatkla další tři obviněné z masakru ve Srebrenici.
Památník obětí ve Srebrenici. Jsou na něm tisíce jmen
Památník obětí ve Srebrenici. Jsou na něm tisíce jmen | Foto: Reuters

Praha - Bosenská policie pozatýkala tři bývalé policisty, kteří se pravděpodobně podíleli na masakru Muslimů ve Srebrenici v roce 1995.

"Byli příslušníky sil bosenskosrbského ministerstva vnitra. Zadrženi byli na základě příkazu prokuratury kvůli podezření z genocidy v souvislosti s masakrem ve Srebrenici," ocitovala agentura Reuters mluvčího prokuratury.

Oblast Srebrenica se nachází na východě Bosny a stala se útočištěm pro Muslimy v době války v Jugoslávii, kdy ji OSN označila za chráněnou oblast.

V červenci 1995 se ale i přesto stala terčem útoku bosenskosrbského generála Ratka Mladiče a jeho vojska. Mladičovi vojáci v Srebrenici zabili přibližně osm tisíc mužů a chlapců.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii už za masakr ve Srebrenici poslal do vězení sedm obviněných bosenských Srbů. Generála Ratka Mladiče, který srebrenické akci velel, se ale policii stále ještě nepodařilo zadržet.

Z genocidy, zločinů proti lidskosti a výlečných zločinů je obviněn také bývalý bosenskosrbský velitel Radovan Karadžič. Měl jako vrchní velitel vést etnické čistky v Bosně za účelem vyvraždění všech bosenských Muslimů.

Proces s Karadžičem byl zahájen tento týden v Haagu. Soudní líčení trvalo ale krátce, neboť se obviněný k soudu odmítl dostavit.

 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy