Čechy zadržené v Turecku čekají mnohaleté tresty vězení, diplomacie nepomůže, obává se expert

Jan Gazdík Jan Gazdík
19. 11. 2016 9:22
"Ti dva se z Turecka podle všeho už jen tak nedostanou," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz o zadržených Češích Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi bývalý generální konzul v Turecku František Štěpánek, jenž působil i jako šéf Vojenské rozvědky. "Neříká se mi to lehce, ale musíme počítat s tím, že budou odsouzeni k mnohaletým trestům. Bez ohledu na snahu české diplomacie," dodává. Štěpánek už s Turky o propuštění jiných zatčených Čechů (byli obviněni z pašování drog) před léty vyjednával, ti však nebrali na argumenty Prahy ohled a odsoudili je na dvanáct let odnětí svobody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Jak šance dáváte Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi, kteří byli tento týden zatčeni v Turecku?

František Štěpánek: Vzhledem k tomu, jak se turecký prezident Tayyip Erdogan staví po vojenském puči k jakémukoliv náznaku, který by mohl být od Kurdů namířen proti Turecku, tak je to podle mě jasné - ti dva se z Turecka jen tak nedostanou. Budou souzeni a odsouzeni na mnoho let do vězení. A to tím spíše, že tamní úřady jsou přesvědčeny, že Všelichová s Fakasem bojovali na straně kurdských milicí YPG (ty bojují na severu Sýrie a Turecko je řadí k teroristickým organizacím - pozn. red.).

Mnohaleté vězení jen kvůli podezření ze spolupráce s Kurdy?

Turci to nechápou jen jako "jen". I za drogy se v Turecku odsuzuje na mnoho let za mříže. A ještě mnohem horší provinění než držení či pašování drog je v očích tamních úřadů podpora kurdských milicí. Češi budou proto odsouzeni rychle a na hodně let.

To zní dost krutě. Vážíte slova?

Mnohem bezohlednější jsou falešné iluze a doufání v zázrak.

Tedy znovu: k jak tvrdým trestům mohou být Všelichová s Farkasem odsouzeni?

Zkusím to porovnat se zmíněnými rozsudky za držení drog. Když jsem působil v Turecku, tak jsme se snažili pomoci Čechům, které za pašování drog odsoudili během pěti dnů na dvanáct let. Podnikli jsme tenkrát v jejich prospěch vše, co jen jsme mohli. Marně.

Fakt, že Česko je členem Evropské unie a že je Turecko naším spojencem v NATO nemůže být Všelichové s Farkasem ku prospěchu?

To je v tuto chvíli zcela nepodstatné. Všechny argumenty v jejich prospěch válcuje podpora kurdským milicím. Turci tohle už před pučem posuzovali velmi přísně. A o to více přitvrzují po něm. Bude to pro ně slušné sousto. Dost možná budou chtít tuto kauzu nějak využít. Třeba jako precedens, aby od pomoci Kurdům odradili další lidi.

Všelichové s Farkasem teď může navíc uškodit fakt, že kurdská Sjednocená demokratická strana PYD (YPG jsou její ozbrojenou složkou - pozn. red.) otevřela letos v Praze své evropské zastoupení, třebaže Česká republika syrský Kurdistán neuznává.

Sousto? Jak to mu rozumět? Všelichová s Farkasem jsou podle všeho jen mladí, možná poněkud popletení, idealisté se snahou pomáhat lidem ve válečné oblasti.

Řeknu to tedy jinak: kvůli až k nepříčetnosti vyšponované nesmiřitelnosti turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvojea zejména prezidenta Erdogana ke kurdským milicím, nepřipadá podle mě v úvahu, že by turecké úřady přihlížely k polehčujícím okolnostem. Česká diplomacie dělá určitě i teď vše na záchranu Markéty Všelichové a Miroslava Farkase. Nejsem si ale jist, zda Praha má Turkům za jejich vstřícnost či shovívavost k "naivním lidem s ideály" co nabídnout. Ti dva budou v každém případě vyslýcháni, aby z nich turecké úřady vytáhly všechny jejich kontakty a pak budou odsouzeni. Byť jim budou možná Turci při výsleších slibovat, že je pustí. Nepustí.

Všelichová s Farkasem tedy podle vás neměli Kurdům pomáhat? Udělali chybu?

Turci jejich opakované výjezdy k YPG jako velkou trestuhodnou chybu určitě berou. A vzhledem k tomu, na jak dlouho za ni budou nejspíše pykat, tak to za chybu považuji i já. Bez ohledu na jejich - dost možná ušlechtilou - snahu pomáhat strádajícím lidem ve válečné oblasti.

Jedno ale nechápu: Když už měli tu potřebu pomáhat Kurdům, proč o tom tak rádi mluvili v médiích a na sociálních sítích? Pak začínám tak trochu pochybovat o motivech jejich skutků. Ten, kdo chce podle mne trpícím lidem opravdu pomáhat dodávkami léků či jinou humanitární akcí, tak jim v tichosti pomáhá a nevytrubuje to naivně do světa. Natož aby se nechal fotit s kalašnikovem či jinými zbraněmi... anebo se případně chlubil, jak ty zbraně dobře ovládá.

A to raději nedomýšlím jejich účast v bojových akcích, do nichž se, jak pevně doufám, nezapojili. To, co Markéta Všelichová s Miroslavem Farkasem chápou jako - třeba i humanitární - pomoc syrským Kurdům, berou naopak Turci jako útok na svůj stát. A v tom je ten základní problém, který si ti dva zřejmě neuvědomili.

A stejně tak před lety riskoval další Čech, který v opilosti vykřikoval: "Ať žije Abdulallah Öcalan (vězněný vůdce Kurdské strany pracujících PKK - pozn. red.)." Okamžitě byl vyhoštěn... s obrovským štěstím. Dnes už by tak lehce nevyvázl. Těžce by svou klukovinu odpykal.

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy