Policie v USA po Katrině zabíjela a chtěla to ututlat

6. 4. 2010 21:00
Policisté falšovali důkazy, vymýšleli svědky a domlouvali si výpovědi
Vlny narážejí na hráz jezera Pontchartrain v New Orleansu
Vlny narážejí na hráz jezera Pontchartrain v New Orleansu | Foto: Aktuálně.cz

New Orleans - Okolo deváté hodiny ranní 4. září 2005 dostala neworleanská policie hlášení, že nedaleko mostu Danziger byli postřeleni dva strážníci. Vyslala na místo sedmičlennou hlídku, která se rovněž dostala pod palbu. Střelbu opětovala a zabila dva lidi a čtyři další zranila. Na místě zajistila i střelnou zbraň.

Tolik z oficiální policejní zprávy o takzvaném "incidentu na mostu Danziger", jenž se udál krátce poté, co na New Orleans udeřil hurikán Katrina a voda z protržených hrází způsobila ve městě kolaps a ochromila jeho veřejné instituce.

Ve skutečnosti se však události na mostě Danziger odehrály jinak. Policie čtyři neozbrojené civilisty zabila a pokusila se to skrýt zfalšováním důkazů.

Federální vyšetřovatelé tento minulý týden obvinili už třetího neworleánského policistu, Michaela Huntera. Dva další už se k pokusu o falšování důkazů a krytí kolegů přiznali. Vyšetřovatelé mezitím začali zkoumat jiné čtyři zásahy policistů po hurikánu, při kterých zemřeli tři lidé a jeden byl zraněn.

Pětkrát do zad

Hunter je jediným z trojice, který byl v době střelby skutečně na mostě, i jeho obvinění se však týkají spiknutí za účelem maření výkonu spravedlnosti a poskytnutí falešných informací během původního vyšetřování incidentu. Z vraždy ani zabití nikdo obviněn nebyl.

"Nikdy jsem si nepředstavil tak zavrženíhodné jednání strážců zákona, ani jsem o něm neslyšel," komentoval jednání policistů soudce Lance Africk, na jehož stole případ přistál.

Podle soudních záznamů policisté několik týdnů po incidentu rozsypali na mostě prázdné nábojnice, které měly údajně pocházet ze zbraní obětí, vymysleli si neexistující svědky a tajně se sešli, aby se domluvili na společné verzi toho, co budou vypovídat. Také na mostě nechali zbraň, z níž se údajně mělo na hlídku střílet.

Na spiknutí se měli podílet jak policisté, kteří stříleli na mostě, tak jejich kolegové, kteří původně incident vyšetřovali.

Jedním z mrtvých byl devatenáctiletý James Brissette, druhým čtyřicetiletý mentálně postižený Ronald Madison. Ten byl střelen sedmkrát, pětkrát z toho do zad.

Špička ledovce?

Podle právničky rodiny Madisonových jde v případě "danzigerské sedmičky" jen o špičku ledovce skandálů policejního oddělení v New Orleans.

"Dost se jich chová čestně a slušně, ale je tu také významné množství, které se podílelo na zneužití moci, zabíjení a falešných obviněních. Nejedná se o několik špatných jablek, jde o to nastavit kritické zrcadlo celému oddělení," tvrdí Mary Howellová.

Federální úřady nyní vyšetřují ještě další čtyři podezřelé incidenty, při kterých zemřeli tři lidé. Během jednoho z nich policisté zastřelili muže, který je údajně ohrožoval nůžkami.

V dalších dvou případech u sebe měli mít domnělí útočníci střelnou zbraň. U jednoho se ale nenašla a u druhého ji mezi důkazní materiály policisté zahrnuli až měsíc po jeho smrti.

Téměř 70 procent obyvatel New Orleans jsou Afroameričané, v Baton Rouge to je polovina
Téměř 70 procent obyvatel New Orleans jsou Afroameričané, v Baton Rouge to je polovina | Foto: Aktuálně.cz

Poslední případ se týká postřeleného muže, který v přítomnosti policistů vykrvácel za podezřelých okolností a jeho ostatky byly následně nalezeny spálené v ohořelém autě.

"V týdnu po Hurikánu Katrina bylo policií v New Orleans zastřeleno deset, jedenáct, možná více lidí. Tehdy se mluvilo o tom, že občané se zbláznili. Stále se však zdá pravděpodobnější, že se tehdy zbláznila policie," říká novinář A. C. Thompson, který byl za své reportáže o chování neworleanské policie po hurikánu oceněn prestižní cenou IRE.

Zvířata, která je třeba vyhnat

Federální úřady teď neřeší pouze postup policie krátce po Katrině v New Orleans, ale také v Baton Rouge, druhém největším městě Louisiany. V tomto případě své kolegy obvinilo 55 policistů ze států Michigan a Nové Mexiko, kteří přijeli do Louisiany po hurikánu pomáhat, ale za dva dny požádali o převelení zpět.

Podle nich obdržela policie v Baton Rouge rozkaz záměrně bít, ponižovat a obtěžovat Američany černé pleti, které chtěla donutit k tomu, aby se z Louisiany odstěhovali. O Afroameričanech měli louisianští policisté běžně mluvit jako o "zvířatech" a "divoších".

 

Právě se děje

Další zprávy