V JAR zatkli manželku Krejčíře, jeho propuštění zamítli

ČTK ČTK
28. 2. 2014 14:55
Krejčířovou odvedli v poutech přímo od soudu, který rozhodoval o podnikatelově kauci.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrický soud v pátek znovu zamítl žádost českého podnikatele Radovana Krejčíře o propuštění na kauci z vazby, kde je kvůli obviněním z pokusu o vraždu a z únosu.

Kontroverzní Čech neuspěl už se svou třetí žádostí o propuštění na kauci a nepomohlo mu ani tvrzení, že po pátečním zatčení manželky Kateřiny se musí postarat o jejich čtyřletého syna.

Proti opětovnému zamítnutí žádosti se Krejčířovi právníci chtějí znovu odvolat k soudu vyšší instance.

Soudce Reginald Dama sice uznal, že některá fakta, která obhajoba k žádosti předložila, jsou nová. Nepřesvědčila ho ale natolik, aby Krejčíře po listopadovém zatčení pustil na svobodu. Podnikatel tak dál zůstane ve vazební cele, kde skončila i jeho žena Kateřina.

Právníci: Je to podlost

Tu odvedli v poutech přímo od soudu, který o propuštění podnikatele rozhodoval. Právníci českého podnikatele označili páteční zákrok policie u soudu za "podlý".

Mluvčí speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem, takzvaných Jestřábů (Hawks), Paul Ramoloko uvedl, že byla zatčena kvůli kradenému autu, nalezenému u Krejčířova sídla v Bedfordview.

"Připojíme k tomu obvinění z podvodu, o jejich povaze ale teď nemůžeme mluvit," řekl deníku The Star.

Objevila se také informace, že spolu s ní chtěli policisté zatknout i syna Denise, ten se ale na otcovo přelíčení nedostavil. Tato zpráva se zatím nepotvrdila, "Jestřábi" ale podle jihoafrických žurnalistů plánují "brzy" zatknout ještě dalšího podezřelého.

Spolu s ním se má Krejčířová objevit v pondělí před speciálním soudem pro hospodářskou kriminalitu v Pretorii.

Kdo se postará o syna?

Krejčířovi právníci i sám podnikatel následně u soudu vyjádřili přesvědčení, že policie usiluje také o zadržení Denise Krejčíře. Podnikatel proto začal u soudu vysvětlovat, že pokud by soud jeho žádosti nevyhověl, neměl by se o jeho druhého syna, kterému jsou teprve 4 roky, kdo postarat.

Krejčířova matka Naděžda, která je rovněž v JAR a přišla v pátek s Kateřinou Krejčířovou k soudu, to podle podnikatele nezvládne, neboť nedávno prodělala infarkt a navíc nemluví anglicky.

Tato tvrzení ale odmítla prokuratura, podle níž má Krejčíř v domácnosti ještě služky a péči může převzít i sociální úřad.

Podobně se k této záležitosti postavil i soudce Dama, který uvedl, že Krejčířův starší syn zatím zatčen nebyl a péče o toho mladšího nemůže hrát ústřední roli v posuzování tohoto případu.

Utéct lze i bez pasu

Neuznal ani argumenty obhajoby, že český podnikatel nemá žádný platný pas a soudu nabízel, že cestovní doklady odevzdá i jeho rodina. Podle Damy skutečnost, že někdo nemá pas, ještě neznamená, že nemůže ze země uprchnout.

Kontroverzní podnikatel byl zatčen loni v listopadu a s pěti údajnými komplici čelí obviněním z pokusu o vraždu a z únosu. 

Krejčíř čelí spolu s pěti údajnými komplici obviněním z únosu a mučení bratra drogového kurýra, který měl údajně pro podnikatele do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč).

Kurýr i s drogami ale zmizel a Čech ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Krejčíř všechna obvinění popírá. Tento případ v pátek soud neřešil a k jeho projednávání se vrátí v květnu.

Krejčířová vlastní majetek podnikatele

Na Kateřinu je také podle jihoafrických úřadů zapsána většina Krejčířova majetku. Na její jméno je také registrována společnost Groep Twee Beleggins, kterou podnikatel založil v dubnu 2006, tedy v době, kdy žil na Seychelských ostrovech. Firmu podnikatel používal na přesun peněz.

V minulosti Krejčířová figurovala v orgánech několika firem spojovaných se jménem jejího manžela, na její jméno byla také zakoupena vila v Černošicích, ze které Krejčíř uprchl. Kvůli pořízení a přestavbě domu v hodnotě mnoha desítek milionů korun byla od léta 2005 Krejčířová stíhána, nejprve za praní špinavých peněz, později byla kvalifikace změněna na podílnictví.

Soudy se jejím případem zabývaly opakovaně, padl dokonce podmíněný trest, v prosinci 2009 ale středočeský krajský soud Kateřinu Krejčířovou obžaloby definitivně zprostil.

Devětatřicetiletá Krejčířová se podle českých médií se svým mužem seznámila na počátku 90. let, nedlouho poté, co se rozvedl s první manželkou Kamilou.

Svatbu měli koncem roku 1992 a krátce po ní se jim narodil první syn; druhý syn přišel na svět v říjnu 2009, tedy v době, kdy už oba manželé několik let pobývali v Jihoafrické republice. Za manželem se vypravila již nedlouho po jeho útěku v červnu 2005.

Status uprchlíka

Krejčíř žije se svou rodinou v JAR od roku 2007. Přestěhoval se sem ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve kvůli policejnímu vyšetřování v České republice. Zde byl pravomocně odsouzen na 10,5 roku za daňový únik za více než půl miliardy korun.

Podnikatel ovšem v JAR požádal o azyl, a dokud se o něm nerozhodne, nemůže být kvůli statusu uprchlíka do Česka deportován.

I v JAR se ale o Krejčíře nakonec začala zajímat policie, kromě vyšetřování mnohamilionových podvodů, kvůli kterým přišel o majetek, tisk Krejčíře spojuje s celou řadou zločinů, včetně asi desítky vražd.

 

Právě se děje

Další zprávy