Policie šetří falšování podpisů při založení strany

Slováci prověří podpisové archy, které pomohly vzniknout partaji 99%15 tisíc podpisů, které údajně pomohly ke vzniku strany

Bratislava - Předvolební kampaň na Slovensku provází jeden skandál za druhým.

Po předvánoční Gorile a lednové Sasance spusitla policie deset dní před otevřením volebních místností rozsáhlé vyšetřování politické strany 99%-občanský hlas.

Kriminalisté ještě před volbami hodlají oslovit zhruba 15 tisíc lidí, kteří podpisem podpořili její vznik. Podnět ke kontrole dala mládežnická organizace nejsilnější vládní strany SDKÚ-DS.

Několik Slováků se už dříve ozvalo, že jejich osobní údaje na petici k založení strany 99%-občanský hlas někdo zneužil. Objevily se rovněž spekulace, že za odevzdané archy s podpisy dostali aktivisté zaplaceno.

Kontroverze od počátku

Nové politické seskupení poutalo pozornost už při svém vzniku na konci loňského roku. Předcházela mu billboardová kampaň s nápisy 99%. Symbol měl ukázat, že strana bude hájit práva běžných občanů. Média vzápětí upozornila na to, že ji financuje obchodník se zbraněmi.

Strana se zviditelnila i kontroverzními televizními spoty ještě před zahájením oficiální kampaně, za to licenční rada potrestala dvě televize. Politické uskupení využilo také mezery v zákonu a ministerstvu financí neuvedlo náklady na kampaň před volbami.

"Jako Státní bezpečnost"

Policie proto v první fázi prověřila několik stovek údajů. "Všechna náhodně vybraná jména byla falešná," uvedl policejní prezident Jaroslav Spišiak. Dodal, že seznamy obsahují také údaje z neplatných občanských průkazů nebo jména mrtvých.

Policie proto nařídila kontrolu všech podpisů. Vyšetřování prý nesměřuje proti straně, ale zaměří se na zjištění, kdo partaj předložením listin s falešnými podpisy podvedl.

Strana postup policie kritizovala a přirovnala jej k praktikám komunistické StB. "Policie je zneužívána v politickém boji. Tato rozsáhlá policejní akce má podle nás za cíl zastrašit naše sympatizanty a zpochybnit existenci 99%," uvedli představitelé v prohlášení.

Další postup v případě prokázaní, že strana nesplnila podmínky pro svou registraci, není jasný. Někteří právníci připustili i možnost zpochybnění parlamentních voleb u Ústavního soudu, a to zejména v případě, že 99%-občanský hlas by se do sněmovny dostala.

Únorový průzkum agentury Focus přisoudil straně podporu 6,9 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů. K tomuto výsledku straně pomohla podle politologů i obří korupční aféra, která je ústředním tématem předvolební kampaně a která poukázala na údajné podplácení dlouholetých politiků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy