Manáma - Nejméně jeden demonstrant zemřel a několik desítek dalších bylo zraněno při úterní policejní akci v městečku Diráz na severu Bahrajnu. Podle ministerstva vnitra, které citovala agentura Reuters, bylo cílem "udržení veřejného pořádku". V Dirázu už několik měsíců lidé organizují protesty vsedě, aby tak podpořili šíitského duchovního Ísu Kásima, jehož režim loni zbavil občanství. V neděli Kásima soud odsoudil k podmíněnému trestu vězení a vysoké pokutě.
Bahrajnské ministerstvo vnitra operaci, při níž zatklo padesátku osob, zdůvodnilo tím, že se v Dirázu podle tajných služeb skrývalo několik lidí podezřelých z teroristických činů. Organizace bojující za lidská práva Human Rights Watch razii odsoudila s tím, že byla politicky motivovaná.
"Situace je znepokojivá… Lidé jsou opravdu rozzlobení a mladí vyrážejí do ulic. Představitelé mešit obyvatele vyzvali, aby šli demonstrovat za obranu šajcha Kásima," řekla telefonicky agentuře Reuters obyvatelka vesnice sousedící s Dirázem.
Protesty na několika místech v Bahrajnském království vypukly poté, co byl duchovní Ísa Kásim v neděli odsouzen za nelegální shromažďování financí a praní špinavých peněz k jednomu roku vězení podmíněně. Téměř osmdesátiletý duchovní dostal též pokutu v přepočtu asi čtvrt milionu dolarů (skoro šest milionů korun). Jeho obhájci obvinění odmítají s tím, že duchovní vybíral povinnou muslimskou daň, díky které poté pomáhal potřebným.
Hlavní šíitský duchovní šajch Kásim přišel o bahrajnské občanství loni v červnu. Režim, v němž je u moci sunnitská dynastie, odnětí občanství zdůvodnil tím, že Kásim hrál klíčovou roli při vytváření napětí mezi šíity a sunnity. Už loni vyšly v reakci na verdikt soudu do ulic tisíce lidí. V Kásimově rodišti Dirázu od té doby jeho příznivci organizují "protesty vsedě".
V úterý ale podle svědků, na něž se odvolává agentura AFP, někteří demonstranti házeli na zasahující policisty kameny a zápalné lahve. Policie použila slzný plyn a na demonstranty také střílela.
Podle ochránců lidských práv byla dnešní policejní razie dalším z kroků proti šíitům, kteří tvoří většinu z asi 1,4 milionu obyvatel království a dožadují se demokratických reforem. Vládnoucí sunnitská dynastie Chalífů v posledních měsících přitvrdila proti svým politickým odpůrcům.
Letos bahrajnský parlament schválil ústavní změnu, která umožňuje trestní stíhání civilistů vojenskými soudy. Opoziční aktivisté tento krok kritizovali s tím, že ho režim využije k potírání svých oponentů. Vláda postup hájí, podle ní je nutný v boji proti terorismu.
Už loni bahrajnský soud rozpustil hlavní opoziční stranu Vifák a jejího vůdce Alího Salmána odsoudil za protistátní spiknutí.
Někteří pozorovatelé se obávají, že by současné protesty mohly přerůst v podobnou vlnu demonstrací jako v revolučním roce 2011. Tehdejší demonstrace vláda násilně potlačila, přičemž zahynulo několik desítek lidí. Před soudem pak stanuly desítky členů opozice.