reklama
 
 

Policie 4 hodiny prohledávala byt exprezidenta Wulffa

3. 3. 2012
Vyšetřování korupce bývalého německého prezidenta zřejmě potrvá měsíce

Berlín - V pátek čekala na německé vyšetřovatele čtyřhodinová domovní prohlídka v sídle bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa.

Ten je podezřelý z toho, že zneužil své postavení v dobách, kdy byl premiérem spolkové země Dolního Saska.

Vyšetřovatelé se zajímali především o data z politikova mobilního telefonu a počítače, informovalo dnes státní zastupitelství v Hannoveru.

Wulff k prohlídce ve svém domě v městečku Grossburgwedel nedaleko Hannoveru svolil a nebyl pro ni potřebný soudní příkaz.

Žalobci mimo jiné zjišťují, zda exprezidentův přítel, podnikatel David Groenewold kdysi Wullfovi platil dvě dovolené na severomořském ostrově Sylt. Groenewoldovy kanceláře a byt vyšetřovatelé prohlédli už ve čtvrtek.

Vyšetřovatelé počítají s tím, že řízení vůči Wulffovi potrvá několik měsíců. Případem se zabývá skupina asi 20 lidí.

Zneužít či nezneužít?

Ve stejné době, kdy údajně podnikatel v roce 2006 zaplatil Wulffovi dovolenou, dolnosaská vláda nabídla Groenewoldově firmě finanční záruky.

Ty podnikatel sice nevyužil, podle státního zastupitelství tím ale Wulff mohl zneužít své postavení. O investora se prokurátoři začali zajímat kvůli podezření z toho, že se pokoušel zajistit si u Wulffa výhody.

Wulff, který byl německým prezidentem necelých 20 měsíců, kvůli skandálu odstoupil před dvěma týdny. Do úřadu ho předloni prosadila kancléřka Angela Merkelová.

V nejvyšší státní funkci Wulffa pravděpodobně nahradí bojovník za lidská práva v bývalé NDR Joachim Gauck.

autor: ČTK | 3. 3. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama