Merkelová nakonec kývla, prezidentem Německa bude Gauck

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 2. 2012 16:47
Gaucka podporují koaliční liberálové (FDP) i dvě nejsilnější opoziční strany
Souhlasem s Joachimem Gauckem prohrála Angela Merkelová první kolo prezidentského pokeru, glosují německá média volbu hlavních stran.
Souhlasem s Joachimem Gauckem prohrála Angela Merkelová první kolo prezidentského pokeru, glosují německá média volbu hlavních stran. | Foto: Reuters

Berlín - Německá vládní koalice a dvě nejsilnější opoziční strany nominují na prezidenta bojovníka za občanská práva v bývalé NDR Joachima Gaucka, oznámila kancléřka Angela Merkelová.

Gauckovo zvolení je tak jisté, neboť strany disponují ve Spolkovém shromáždění, které německého prezidenta volí, absolutní většinou hlasů.

Informace o tom, že Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Merkelové na Gauckovu kandidaturu přistoupili, oznámily agentury DPA a Reuters v neděli k večeru.

Němce rozděluje spor o rentu pro Wulffa

Němci se přou, zda by měl odstoupivší Christian Wulff dostávat doživotní rentu 199 tisíc eur ročně. Zatímco politici soudí, že ano, podle právníků podmínky pro získání prezidentské výsluhy nesplňuje. Jeden z jeho předchůdců Walter Scheel dvaapadesátiletého Wulffa už vyzval, aby se penze zřekl.

Nárok na penzi má podle zákona i prezident, který ve funkci skončil předčasně, a to z politických nebo zdravotních důvodů. Podle právní expertízy Spolkového sněmu a názoru některých nezávislých odborníků však Wulff po necelých 20 měsících v úřadě abdikoval z osobních důvodů.

Při oznámení nominace kancléřka Gaucka vyzdvihla jako "opravdového učitele demokracie". "Jsem si jistá, že tento muž nám může dát důležité impulsy pro výzvy naší doby i budoucnosti, pro globalizaci, řešení mezinárodní dluhové krize a další," uvedla.

Napjaté vztahy

Gauck ocenil, že se na jeho jméně dohodly všechny demokratické parlamentní strany. Za svůj hlavní úkol v úřadě označil vést Němce k odpovědnosti, která je spolu s otázkou svobody a bojem za ni Gauckovým nejčastějším tématem.

Kancléřčina strana se až doposud bránila nominaci dvaasedmdesátiletého pastora, který se v posledním souboji o prezidentské křeslo v roce 2010 o něj ucházel proti kandidátovi vládní koalice Christianu Wulffovi.

Ten Gaucka tehdy díky vládní většině porazil, ale až ve třetím kole volby, a od té doby jsou podle pozorovatelů vztahy mezi Gauckem a Merkelovou, také bývalou východní Němkou, napjaté.

Kancléřka už v pátek krátce po Wulffově rezignaci oznámila, že nový kandidát by měl vzejít z dohody s opozičními sociálními demokraty (SPD) a Zelenými.

Ti se postavili znovu za Gaucka, který se těší i velké popularitě u veřejnosti. O víkendu ho překvapivě jednoznačně podpořila i vládní FDP.

Německého prezidenta volí takzvané Spolkové shromáždění tvořené více než 1200 poslanci a zástupci regionálních parlamentů. Vybrat ho musí nejpozději do 18. března. Vládní koalice má v tomto volebním shromáždění v současnosti pouze těsnou většinu, a tak je pro ni podpora opozičních stran důležitá.

 

Právě se děje

Další zprávy