Moskva - Poleťme společně na Měsíc. Ruské a evropské technologie vytvoří dohromady kosmickou loď, která by na orbitu zemského souputníka mohla zaparkovat již za deset let.
S touto výzvou se na Evropskou kosmickou agenturu (ESA) obrátila ruská federální agentura pro vesmír Roskosmos.
"ESA i Roskosmos mají technologie i jedinečné zkušenosti s vytvářením rozličných vesmírných systémů a budou schopny společně vytvořit špičkové plavidlo," napsala ruská agentura na své webové stránce.
Podle Roskosmosu spolupráce umožní v roce 2018 společnou misi k Měsíci, jíž by se mohlo zúčastnit až šest kosmonautů. Ve zprávě se ale nijak nespecifikuje, zda se počítá také s přistávacím modulem.
Expedici by měla do kosmu vynést raketa vypuštěná z nového kosmodromu Vostočnyj, který Moskva plánuje vybudovat v Amurské oblasti.
Mluvčí ESA Franco Bonacina ale nadšení ruské strany poněkud ochladil. "Je to celé předčasné a ve stádiu studií. Zatím jsme o ničem takovém nerozhodli," řekl s tím, že ani není jisté, zda v listopadu ministři členských zemí ESA dají případné spolupráci zelenou.
Důvodem obav je mimo jiné zastarávající systém Sojuz, který Rusové využívají pro kosmické lety.
Návratový modul Sojuzu TMA-11 s první korejskou vesmírnou turistkou Ji So-jeonovou měl před měsícem velké potíže po vstupu do atmosféry a nakonec přistál zcela mimo vytyčenou oblast. Posádka přitom čelila desetinásobnému přetížení.
Čtěte více: Sojuz s korejskou turistkou málem shořel v atmosféře
"Rusové dobře vědí, co se stalo. A obávají se stejně jako my," popsal incident šéf NASA William Gerstenmeier.