Sojuz s korejskou turistkou málem shořel v atmosféře

RedZah
19. 4. 2008 13:20
Modul přistál o 420 km mimo
Ji na palubě Sojuzu.
Ji na palubě Sojuzu. | Foto: Reuters

Moskva - O velikém štěstí může mluvit korejská vesmírná turistka Ji So-jeonová. Návratový modul ruské lodi Sojuz TMA-11 měl totiž potíže a nakonec přistál zcela mimo vytyčenou oblast.

Při návratu do atmosféry se modul vychýlil od původní trasy a nakonec po balistické dráze strmě klesal mnohem rychleji, než se předpokládalo. Během letu tak posádka byla vystavena přetížení až 10 G.

Velitel posádky Jurij Malečenko, Američanka Peggy Whitsonová a jihokorejská turistka nakonec přistáli 420 kilometrů od místa plánovaného dopadu. Na pomoc jim vyrazilo dvanáct vrtulníků.

Podle mluvčího Bajkonuru Valerije Lyndina je posádka v pořádku a podrobuje se lékařským vyšetřením.

Zatímco pro Ji to byl vůbec první výlet do kosmu, Whitsonová si připsala nový rekord. V kosmu totiž dohromady strávila již 377 dnů, což je více, než jakýkokliv Američan v historii.

Čtěte více: První Korejka odletěla do vesmíru. Zazpívat si

 

Právě se děje

před 42 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy