Pol Potovi řezníci míří před soud

Lenka Málková
14. 4. 2006 10:04
Praha - Kambodžští Rudí Khmérové nikdy neslyšeli o genocidě ve Rwandě, Bosně či Arménii. Za tu vlastní zaplatí. Uvnitř: GALERIE SVĚTOVÝCH GENOCID
Během vlády Rudých Kmérů v letech 1975 - 1979 zemřelo v Kambodži 1,7 milion lidí...
Během vlády Rudých Kmérů v letech 1975 - 1979 zemřelo v Kambodži 1,7 milion lidí... | Foto: Aktuálně.cz

Komunistický režim Rudých Khmérů na sebe upozornil svými zvěrstvy již před více než třiceti lety.

Pod vedením neblaze proslulého Pol Pota připravili v letech 1975 až 1979 o život přibližně 1,7 milionu osob, což představovalo pětinu obyvatel této jihoasijské země. To vše ve snaze "navrátit Kambodžany k jejich venkovským kořenům".

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Vztahy Turecka a Arménie EU nevyřeší
  • Bosna žaluje Srbsko. Kvůli genocidě
  • V Praze se diskutovalo o genocidě Arménů

Obyčejní Kambodžané umírali hlady, na následky nemocí stejně jako mučení. Mnoho jich skončilo v tajných věznicích Pol Pota a následně na takzvaných vražedných polích.

Tehdy nově vzniklá Demokratická republika Kampučia světu jasně ukázala, jak to s její demokracií vlastně vypadá.

Současná vláda se snaží špatnou reputaci své země napravit.

Zákony z roku 2001 otevřely cestu k soudním procesům s představiteli tehdejšího režimu, kteří musí mimo jiné čelit také obvinění z genocidy.

Kambodžské lídry čeká soud

Většinou velmi staré muže, kteří nikdy neslyšeli o Srbsku nebo Rwandě a neznají Slobodana Miloševiče, tak v nejbližší době čeká soud, na jehož průběh budou dohlížet pracovníci Organizace spojených národů.

OSN spolu s vládou v Phnompenhu přistoupila na vytvoření mimořádných soudů, které mají za úkol skoncovat s kambodžskou "noční můrou". 

Podle bývalého diplomata Rudých Khmérů Suong Sikoeuna však tyto soudy nic nevyřeší.

"Jsem pro to, aby se soudní přelíčení s obviněnými uskutečnila, ale nemyslím, že něco vyřeší. Naše země hlavně potřebuje vyřešit otázky hladu, sucha nebo záplav," prohlásil pro agenturu DPA.

Do Kambodže dorazili vyšetřovatelé OSN již v prosinci loňského roku. Podle Michelle Leeové se procesy blíží, budou však trvat minimálně tři roky, což při pokročilém věku většiny obžalovaných představuje největší problém.

Africké hrůzy - Rwanda a Dárfúr

Zatímco soud s kambodžskými vůdci má teprve začít, Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu zřízený v roce 1994 v tanzánské Aruše již několik osob z genocidy usvědčil.

Od počátku rwandské genocidy uplyne tento pátek již 12 let. Na smrt 800 tisíc lidí však země jen tak nezapomene.
Od počátku rwandské genocidy uplyne tento pátek již 12 let. Na smrt 800 tisíc lidí však země jen tak nezapomene. | Foto: Reuters

Vůdce rwandských rebelů kmene Hutu Ignace Murwanashyaka obviněný Radou bezpečnosti OSN z rozpoutání války k němu míří až nyní. 

Před několika dny byl zadržen v Německu a čeká na vydání.

Právě minulý týden uplynulo dvanáct let od začátku masakrů ve středoafrické Rwandě, při kterých zemřelo 800 tisíc Tutsiů a umírněných Hutů. Mezinárodní společenství tehdy čelilo obvinění, že situaci v nekopokji zmítané Rwandě podcenilo.

  • Pětadvacet let za genocidu ve Rwandě - ČTĚTE ZDE

Dárfúr se blíží genocidě

O hrozící genocidě se nyní mluví ve spojitosti se situací v súdánském Dárfúru.

O hrozící genocidě se mluví ve spojitosti se stávající situací v súdánském Darfúru. Podle mezinárodního vyšetřování k ní však zatím nedochází.
O hrozící genocidě se mluví ve spojitosti se stávající situací v súdánském Darfúru. Podle mezinárodního vyšetřování k ní však zatím nedochází. | Foto: Reuters

Africká unie trpí nedostatkem financí a její mírotvorci nejsou schopni civilisty ochránit. Pomoc OSN však vláda v Chartúmu odmítá.

"Pokud necháme situaci bez povšimnutí, přiblížíme se genocidě," prohlásil expert OSN Mendez.

Konflikt mezi arabskými a africkými ozbrojenci zanechal v oblasti od roku 2003 již 180 tisíc mrtvých a podle některých může stoupnout až na 300 tisíc. Mezinárodní vyšetřování z roku 2005 však došlo k závěru, že o genocidu nejde.

Genocida? I v Evropě

Genocidy se však nevyhýbají ani oblastem civilizované Evropy a nejbližšího okolí.

Ze státem řízené genocidy obviňují bosenští představitelé sousední Srbsko a Černou Horu. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu tak otevírá třináct let starý případ válečných zločinů, při kterých zahynulo více než 100 tisíc osob.

Kamenné náhrobky v iráckém Sewenanu připomínají kurdskou genocidu z 80.let. Bývalý diktátor Saddám Husajn tak čelí dalšímu obvinění.
Kamenné náhrobky v iráckém Sewenanu připomínají kurdskou genocidu z 80.let. Bývalý diktátor Saddám Husajn tak čelí dalšímu obvinění. | Foto: Reuters

Obvinění z genocidy čelí také dvojice balkánských vůdců - Radovan Karadžić a Ratko Mladić. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii potvrdil, že srebrenický masakr osmi tisíc muslimů z roku 1995 genocidou byl. 

Stejný osud čeká také iráckého vůdce Saddáma Husajna a jeho bratrance Alího Hassana neboli "Chemického Alí", který sehrál jednu z hlavních rolí v útoku na kurdskou vesnici Halabdža v roce 1988. Na místě zemřelo kolem pěti tisíc lidí. 

  • Saddám čelí obvinění za genocidu Kurdů - NAJDETE ZDE

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko před časem apeloval na mezinárodní společenství, aby hladomor ukrajinského lidu ze 30. let minulého století prohlásilo za genocidu. Dopustit se jí měl Sovětský svaz v rámci své plánované kolektivizace. Na Ukrajině tehdy zemřely miliony lidí.

Nejdiskutovanější genocidou posledních let jsou masakry Arménů ze začátku 20. století. Turecko odpovědné za jejich provedení svoji vinu nadále popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy