Komunistický režim Rudých Khmérů na sebe upozornil svými zvěrstvy již před více než třiceti lety.
Pod vedením neblaze proslulého Pol Pota připravili v letech 1975 až 1979 o život přibližně 1,7 milionu osob, což představovalo pětinu obyvatel této jihoasijské země. To vše ve snaze "navrátit Kambodžany k jejich venkovským kořenům".
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Vztahy Turecka a Arménie EU nevyřeší
- Bosna žaluje Srbsko. Kvůli genocidě
- V Praze se diskutovalo o genocidě Arménů
Obyčejní Kambodžané umírali hlady, na následky nemocí stejně jako mučení. Mnoho jich skončilo v tajných věznicích Pol Pota a následně na takzvaných vražedných polích.
Tehdy nově vzniklá Demokratická republika Kampučia světu jasně ukázala, jak to s její demokracií vlastně vypadá.
Současná vláda se snaží špatnou reputaci své země napravit.
Zákony z roku 2001 otevřely cestu k soudním procesům s představiteli tehdejšího režimu, kteří musí mimo jiné čelit také obvinění z genocidy.
Kambodžské lídry čeká soud
Většinou velmi staré muže, kteří nikdy neslyšeli o Srbsku nebo Rwandě a neznají Slobodana Miloševiče, tak v nejbližší době čeká soud, na jehož průběh budou dohlížet pracovníci Organizace spojených národů.
OSN spolu s vládou v Phnompenhu přistoupila na vytvoření mimořádných soudů, které mají za úkol skoncovat s kambodžskou "noční můrou".
Podle bývalého diplomata Rudých Khmérů Suong Sikoeuna však tyto soudy nic nevyřeší.
"Jsem pro to, aby se soudní přelíčení s obviněnými uskutečnila, ale nemyslím, že něco vyřeší. Naše země hlavně potřebuje vyřešit otázky hladu, sucha nebo záplav," prohlásil pro agenturu DPA.
Do Kambodže dorazili vyšetřovatelé OSN již v prosinci loňského roku. Podle Michelle Leeové se procesy blíží, budou však trvat minimálně tři roky, což při pokročilém věku většiny obžalovaných představuje největší problém.
Africké hrůzy - Rwanda a Dárfúr
Zatímco soud s kambodžskými vůdci má teprve začít, Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu zřízený v roce 1994 v tanzánské Aruše již několik osob z genocidy usvědčil.
Vůdce rwandských rebelů kmene Hutu Ignace Murwanashyaka obviněný Radou bezpečnosti OSN z rozpoutání války k němu míří až nyní.
Před několika dny byl zadržen v Německu a čeká na vydání.
Právě minulý týden uplynulo dvanáct let od začátku masakrů ve středoafrické Rwandě, při kterých zemřelo 800 tisíc Tutsiů a umírněných Hutů. Mezinárodní společenství tehdy čelilo obvinění, že situaci v nekopokji zmítané Rwandě podcenilo.
- Pětadvacet let za genocidu ve Rwandě - ČTĚTE ZDE
Dárfúr se blíží genocidě
O hrozící genocidě se nyní mluví ve spojitosti se situací v súdánském Dárfúru.
Africká unie trpí nedostatkem financí a její mírotvorci nejsou schopni civilisty ochránit. Pomoc OSN však vláda v Chartúmu odmítá.
"Pokud necháme situaci bez povšimnutí, přiblížíme se genocidě," prohlásil expert OSN Mendez.
Konflikt mezi arabskými a africkými ozbrojenci zanechal v oblasti od roku 2003 již 180 tisíc mrtvých a podle některých může stoupnout až na 300 tisíc. Mezinárodní vyšetřování z roku 2005 však došlo k závěru, že o genocidu nejde.
Genocida? I v Evropě
Genocidy se však nevyhýbají ani oblastem civilizované Evropy a nejbližšího okolí.
Ze státem řízené genocidy obviňují bosenští představitelé sousední Srbsko a Černou Horu. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu tak otevírá třináct let starý případ válečných zločinů, při kterých zahynulo více než 100 tisíc osob.
Obvinění z genocidy čelí také dvojice balkánských vůdců - Radovan Karadžić a Ratko Mladić. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii potvrdil, že srebrenický masakr osmi tisíc muslimů z roku 1995 genocidou byl.
Stejný osud čeká také iráckého vůdce Saddáma Husajna a jeho bratrance Alího Hassana neboli "Chemického Alí", který sehrál jednu z hlavních rolí v útoku na kurdskou vesnici Halabdža v roce 1988. Na místě zemřelo kolem pěti tisíc lidí.
- Saddám čelí obvinění za genocidu Kurdů - NAJDETE ZDE
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko před časem apeloval na mezinárodní společenství, aby hladomor ukrajinského lidu ze 30. let minulého století prohlásilo za genocidu. Dopustit se jí měl Sovětský svaz v rámci své plánované kolektivizace. Na Ukrajině tehdy zemřely miliony lidí.
Nejdiskutovanější genocidou posledních let jsou masakry Arménů ze začátku 20. století. Turecko odpovědné za jejich provedení svoji vinu nadále popírá.