Pojeďte na Falklandy, zavzpomínat na válku

Nicolas Misculin (Reuters)
1. 8. 2007 14:45
Argentinsko-britská válka je hlavní atrakcí
Zbytky válečného materiálu jsou na ostrovech všudypřítomné.
Zbytky válečného materiálu jsou na ostrovech všudypřítomné. | Foto: Reuters

Stanley - V ostrém větru prolézají staré zákopy a bojiště a nacházejí tam staré boty, či tuby se zubní pastou. O kom je řeč? O turistech, kteří v posledních letech cestují na odlehlé Falklandské ostrovy jen kvůli jedinému: chtějí na vlastní oči vidět pozůstatky války mezi Velkou Británií a Argentinou.

Během 73 dní trvajícího konfliktu poté, co se Argentina pokusila Falklandy obsadit, zemřelo 904 lidí. Po čtvrtstoletí začínají vzpomínky na válku vydělávat. Jen loni přijelo na ostrovy 55 tisíc návštěvníků to je 18krát víc než před deseti lety.

Turisté jsou nejčastěji ze USA, Velké Británie a Kanady. Využívají pravidelných letů z Chile nebo zaoceánských lodí, jež berou pasažéry dál za tučňáky a tuleni.

Argentinští vojáci si čtou noviny během války o Falklandy (Archivní snímek z května 1982)
Argentinští vojáci si čtou noviny během války o Falklandy (Archivní snímek z května 1982) | Foto: REUTERS/Eduardo Farre

Výročí války o Falklandy: I 25 let poté spory neutichly

Prohlédněte si archivní fotografie, videa a přečtěte si jak probíhala válka den po dni

 

Cestovní agentury nabízejí návštěvu hřbitovů a bojišť. Nejvíc berou turisty na hory Longdon a Tumbledown, kde probíhaly nejtěžší boje. "Každý chce ta místa vidět. Projít se tam a vzdát poctu těm, kteří v těchto kopcích zemřeli," říká průvodce Patrick Watts

Průvodce Patrick Watts ukazuje provizorní zákop, používaný argentinskými vojáky.
Průvodce Patrick Watts ukazuje provizorní zákop, používaný argentinskými vojáky. | Foto: Reuters

Z cestovního ruchu se v posledních letech stalo na Falklandech druhé nejvýnosnější obchodní odvětví, hned po prodeji ryb. "Lidi zajímá, jak bojiště vypadala. Hřbitovy jsou navíc velmi dojímavé," soudí Liz Dimmlichová z turistického centra.

Stopy po válce ani po čtvrtstoletí nezmizely. I bez průvodce je jednoduché najít minová pole, krátery po vybuchlých bombách a kříže s květinami, které zdobí hroby.  Argenina stále trvá na tom, že jí Islas Malvinas, jak zní španělský název Falkland, patří. Británie o požadavku odmítá zahájit dialog.

Ostrovy leží jen 480 kilometrů od argentinského pobřeží. Do roku 1833 se na nich vystřídali kromě aktérů poslední války také Francouzi a Španělé.  Londýn pak území zabral a několik tisícovek současných obyvatel se k britskému původu a kultuře stále hlásí.

"Bylo to peklo"

Horu Longdon, přehlížející hlavní město Stanley, obklobuje drsný a bahnitý terén. Desítky vojáků zde padly při jedné z posledních bitev války na obou stranách.

"Bylo to peklo. Bojovali jsme muž proti muži," vzpomíná z Buenos Aires bývalý argentiský voják Ernesto Alonso. Tehdy mu bylo 19.

Jen loni přijelo na Falklandské ostrovy 55 tisíc návštěvníků. Cestovní ruch začal hned po rybaření mísntím nejvíc vydělávat.
Jen loni přijelo na Falklandské ostrovy 55 tisíc návštěvníků. Cestovní ruch začal hned po rybaření mísntím nejvíc vydělávat. | Foto: Reuters

Prudká a těžko přístupná stráň vysvětluje, proč si Longdon Argentinci pro obranu hlavního města vybrali. Pro turisty a jejich fotoaparáty zde zbyly nefunkční kulomety, děla, provizorní polní kuchyně, nádrže na vodu, boty a trosky bunkrů. Sbírání suvenýrů tu je zakázané.

Mnozí argentiští vojáci po válce vzpomínali, jak se zakopali v narychlo postavených úkrytech. Na Longdonu neměli dost jídla, vybavení a oblečení.

Turistické výpravy vedou i přes argentinský hřbitov v Darwinu. 230 křížů označuje hroby, mnohé beze jmen. Veteráni namítají, že mrtví byli občas pohřbení dohromady. Pod zemí tam prý odpočívá o čtyři zabité více.

Ve městě Goose Green, nedaleko Darwinu, vítá návštěvníky bouda s nápisem "POW". Drženy zde byly stovky argentinských vězňů. Za budovou se rozprostírá typická scenérie Falkland: za ostnatým drátem s cedulí "minové pole" se pasou ovce.

 

Právě se děje

Další zprávy