Pohřeb žehem se překonal, na Floridě mrtvé zkapalňují

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2011 8:25
Proces resomace je šetrnější k životnímu prostředí, tvrdí zakladatel firmy

St. Petersburg, Florida - Někdo dává přednost pohřbu žehem, jiný klasickému uložení rakve do země. Skotská firma Resomation Ltd nabízí odchod na onen svět cestou resomace, tedy "zkapalnění" nebožtíka.

První zařízení umožňující tento proces již nechala instalovat v márnici firmy Anderson-McQueen ve městě Petersburg na Floridě. Umožnila jí to nová legislativa tohoto státu, který resomaci uznal jako neodporující místním zákonům i etice.

Při proceduře je tělo zemřelého vystaveno na dvě až tři hodiny alkalické hydrolýze při tlaku 10 atmosfér a teplotě 180 stupňů Celsia s použitím hydroxidu draselného (KOH), silné zásadité žíraviny.

KOH kompletně rozloží měkké tkáně tak, aby to, co zbylo z kostry, mohlo být mechanicky rozmělněno v kremulátoru, zařízení na zpracování kremačního popele. Pozůstalí dostávají jen miniaturní urnu, "zkapalněné" části nebožtíka skončí v odpadních vodách. Neobsahují žádné zbytky DNA, jsou kompletně sterilní a podle Resomation Ltd ničím nezatěžují životní prostředí.

"Resomace byla vyvinuta jako odpověď na obavy o další znečišťování ovzduší," citovala stanice BBC zakladatelku firmy Sandy Sullivanovou.

Ta tvrdí, že při daném procesu je do atmosféry uvolňováno třetinové množství skleníkových plynů a použita sedmina energie než v případě kremace. Resomace navíc zabraňuje tomu, že se do ovzduší dostává rtuť z amalgamových plomb.

Podle britských expertů mohou kremace za 16 procent objemu rtuti přítomné v atmosféře.

Resomace byla v minulosti několikrát použita v australském státě Queensland u osob, k nimž se nepřihlásili žádní příbuzní, a v americkém Ohiu, kde ji následně legislativa označila za ilegální.

Proceduru mezitím schválilo sedm amerických států a Sullivanová doufá, že další budou následovat a že zařízení schválí také sama Británie.

S ještě radikálnější myšlenkou, jak naložit s nebožtíky, přišla švédská bioložka Susanne Wiigh-Masaková, která se nechala inspirovat "stejným procesem, jaký můžeme pozorovat na zahradě při kompostování".

Ta proceduru, kterou nabízí pohřebním službám, nazvala "promesí". Ve speciálním zařízení bude nebožtíkovo tělo vystaveno působení kapalného dusíku a po odstranění metalických implantátů a amalgamových plomb uloženo do mělkého hrobu v malé rakvi z biologicky snadno odbudovatelného materiálu.

Podle Wiigh-Masakové projevilo o její patent zájem již šest desítek zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy