Pohřbu syrských demonstrantů se zúčastnilo 100 000 lidí

Zahraničí Zahraničí
4. 6. 2011 17:50
Sto tisíc lidí se přišlo rozloučit s obětmi páteční demonstrace v severosyrském městě Hamá
Protivládní demonstrace ve městě Džásim.
Protivládní demonstrace ve městě Džásim. | Foto: Reuters

Hamá - Více než 100 tisíc lidí se dnes zúčastnilo pohřbu několika desítek obětí pátečního zásahu bezpečnostních sil proti demonstraci v severosyrském městě Hamá. Uvedla to syrská organizace zabývající se lidskými právy.

Podle aktivistů úřady také prakticky obnovily internetové připojení, které bylo přerušeno v den konání demonstrace. Tu svolala syrská opozice k uctění památky asi tří desítek dětských obětí protestů proti prezidentu Bašáru Asadovi.

 

Podle aktivistů bylo v pátek během útoků policejních a vojenských sil proti protivládním demonstrantům v Hamá zabito 53 lidí. V celé zemi pak při podobných protestech údajně zemřelo ještě o deset lidí víc.

Sedm obětí pochází ze středosyrského města Rastan, v němž podle dostupných informací armáda do lidí střílí již týden. Podle agentury Reuters zde za tu dobu přišlo o život 74 osob. Město prý v pátek navíc bombardovalo dělostřelectvo a vojáci pak stříleli i na lidi, kteří se snažili uprchnout.

Přes tisíc mrtvých

O život přišli v pátek i dva civilisté ze severozápadní provincie Idlib a jeden v Damašku. Celkově si protesty proti režimu prezidenta Asada od března podle aktivistů vyžádaly více než 1100 mrtvých.

V Hamá se dnes s oběťmi pátečního zásahu přišly rozloučit desetitisíce lidí. Dva obyvatelé města jejich počet odhadli dokonce na asi 150.000. Bezpečnostní složky nebyly přítomny, tvrdili tito svědci podle agentury AFP. Ta však zároveň podotýká, že zahraniční novináři se v Sýrii nemohou volně pohybovat a ověřování informací je tak obtížné.

Amnestie nestačí

Podle aktivistů citovaných agenturou AP úřady dnes propustily také jednoho z lídrů opozice Alího Abdalláha, který byl od roku 2007 ve vězení. Další stovky politických vězňů podle AP úřady propustily tento týden poté, co prezident Asad vyhlásil všeobecnou amnestii.

Syrská opozice se na svém jednání v Turecku tento týden dohodla, že udělá maximum pro to, aby režim padl. Žádá okamžitou demisi prezidenta Asada a také uspořádání parlamentních a prezidentských voleb nejdéle do roka. Odmítá jakoukoli pomoc zvenčí, čímž se liší od libyjské opozice, která naopak o zahraniční vojenskou intervenci proti Muammaru Kaddáfímu žádala.

 

 

Právě se děje

Další zprávy