Rangún - Tlak světa na barmskou vojenskou vládu, aby upustila od zákazu vstupu zahraničních humanitárních organizací, sílí.
V neděli oznámil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, že se pokusí vyjednat s Barmou vstup záchranářům, kteří chtějí pomáhat těm, kteří při cyklonu Nargis přišli o všechno. "Mohu potvrdit, že Pan Ki-mun pojede v nejbližších dnech jednat do Barmy," potvrdila jeho mluvčí Michele Montasová.
Generální tajemník chce osobně navštívit deltu řeky Iravádí, zřejmě nejpoškozenější oblast. Podle britské humanitární organizace Save the Children právě zde trpí momentálně akutní podvýživou přibližně 30 tisíc dětí mladších pěti let.
"Tisícům z nich už nyní hrozí smrt hlady," stojí v prohlášení organizace.
V případě, že se k dětem urychleně nedostane pomoc, nemají šanci přežít následující dva až tři týdny. "Statisíce lidí v Barmě jsou stále bez pomoci a právě děti jsou tím, kdo nemá šanci dlouho vydržet. Některé už umírají," píše se ve zprávě Save the Children.
Také další renomované organizace alarmují: Dva týdny od cyklonu se stále nedaří dovézt do bývalé britské kolonie dostatek potravin, léků či dek. V místě navíc stále prší, což nadále zhoršuje situaci.
Pozorovatelé odhadují, že po úderu živlu je bez střechy nad hlavou, přísunu jídla a přístupu k pitné vodě až 2,5 milionu lidí. To tamní vláda odmítá: Režim tvrdí, že pomoc se k lidem dostává rychle a efektivně.
Světový potravinový program OSN (WFP) má však za to, že pomoc se dostala k méně než třetině postižených.
Cyklon za sebou zanechal podle oficiálních zpráv z Rangúnu na 134 tisíc mrtvých či nezvěstných.