Oblečení šila v Číně, podle kritiků je pokrytec. Podnikání Ivanky Trumpové bylo plné skandálů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
25. 7. 2018 20:29
Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa se chce naplno věnovat roli poradkyně v oblasti zaměstnanosti a vytváření pracovních míst. Za to přitom sklízí kritiku.
První dcera Ivanka Trumpová.
První dcera Ivanka Trumpová. | Foto: Shutterstock

Washington - "Soustředím se na svou práci tady, ve Washingtonu," vysvětlila podle agentury Reuters dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová konec svého podnikání. Začátkem roku přesídlila do Bílého domu, smazala si z profilu na Twitteru adresu webových stránek svého obchodu a ujala se naplno role "první dcery". Poradkyně Donalda Trumpa.

Ivanka trvá na tom, že její rozhodnutí nijak nesouvisí s úspěšností podnikání. Pravdou ale zůstává, že na oděvní značku Ivanka Trump Marks LLC je nabaleno hned několik skandálů.

A nejde jen o bojkot jejího oblečení několika obchodními řetězci. Tím posledním se minulý týden stal kanadský Hudson’s Bay, který odstranil ze svého webu více než 150 jejích produktů a ještě během tohoto podzimu plánuje kompletně stáhnout všechny výrobky nesoucí jméno Trumpové ze svých zhruba 90 kamenných prodejen.

Otázky vyvolával také možný střet zájmů. Ivanka musela v zájmu nové role poradkyně prezidenta přenechat řízení firmy svým blízkým a odstoupit z vedení. Přesto však zůstala tváří podniku, značka nese její jméno a Ivance také dosud vydělávala.

Ten největší skandál však souvisí s Čínou, kde si firma nechávala vyrábět některé produkty. Přitom sám Donald Trump už během prezidentských voleb kritizoval firmy, které přesunuly výrobu mimo Spojené státy.

V první řadě ale opravdový skandál vyvolalo zjištění, že v čínské továrně, která oděvy značky vyrábí, se porušují práva zaměstnanců.

"Ivanka je pokrytec"

Pracovní podmínky u čínských dodavatelů značky Ivanky Trumpové zkoumali v loňském roce aktivisté z organizace ochránců práv China Labor Watch (CLW), která sídlí v New Yorku. Jednoho z nich čínské úřady zatkly poté, co v utajení vyšetřoval pracovní podmínky v továrně na obuv v provincii Ťiang-si. Další dva aktivisté záhadně zmizeli a až po měsíci vyšlo najevo, že jsou také ve vazbě.

CLW zjistila, že továrny nutí zaměstnance k přesčasům za plat menší, než je zákonem stanovená minimální mzda, což údajně maskovaly falešné výplatní pásky. Zaměstnanci měli být kromě toho vystavováni verbálním útokům. Aktivisté továrnu podezřívali i z toho, že zneužívá práce studentů.

Dcera amerického prezidenta i její firma se k tomu nicméně odmítly vyjádřit. Ivanka přitom od letoška radí americkému prezidentovi v oblasti zaměstnanosti a vytváření pracovních míst, za což sklízí kritiku.

"Zatímco je Ivanka Trumpová zaneprázdněna psaním dopisů americkým společnostem, aby vytvářely více pracovních míst, pracovníci v zemích, jako je Indonésie, Čína, Vietnam, Bangladéš a Indie, jsou také zaneprázdnění - pracují v podprůměrných podmínkách na výrobě oblečení a bot pro značku první dcery," citoval server Huffington Post minulý týden prohlášení Demokratické strany, která Ivanku nazvala pokrytcem.

Trump také čelí kritice

Celá Trumpova rodina je od prezidentských voleb v roce 2016 pod palbou kritiky, že funkci hlavy státu využívá k prosazování vlastních obchodních zájmů, připomíná britský list The Guardian.

Sám Donald Trump se od svého podnikání také nedokázal odloučit. Formálně sice předal před nástupem do funkce vedení společnosti Trump Organization svým synům Donaldovi Jr. a Ericovi, majetkově mu ale tento konglomerát stále patří.

Naposledy pobouřil veřejnost tím, že se před týdnem ve Skotsku ubytoval v golfovém areálu, který mu patří. Americké ministerstvo zahraničí za to zaplatilo přes 77 tisíc dolarů (v přepočtu 1,2 milionu korun).

Video: První dcera Ivanka Trumpová otevřela ambasádu v Jeruzalémě

Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě. Bůh žehnej USA, řekl Benjamin Netanjahu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy