Peking - Čínský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po je v kritickém stavu a selhává mu dýchání.
Čína přesto stále nechce povolit jeho převoz do jiné země. Pokud by Liou do zahraničí odjel, mohl by v posledních dnech svého života vystoupit s kritikou Pekingu a být v centru pozornosti světových médií, upozorňují analytici.
Liou, který byl koncem června podmínečně propuštěn z vězení, trpí rakovinou jater v konečném stadiu.
O jeho současném zdravotním stavu informovala podle agentury Reuters na svých internetových stránkách nemocnice, kde je pacient ošetřován. Liou podstupuje léčbu ve městě Šen-jang na severovýchodě země.
Podle těchto zpráv se pacientův stav zhoršuje. Utrpěl septický šok a v těle se mu vytvořily krevní sraženiny. I přes dialýzu mu selhávají ledviny a také játra.
Pacient podle čínských lékařů prý také potřebuje podporu dýchání, jeho příbuzní ale podle zprávy z nemocnice citované agenturou AFP odmítli, aby byl intubován.
Dva západní lékaři - onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu - o víkendu uvedli, že Liou může být transportován do ciziny. Nemocnice ale tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje.
Čínská média mlčí
Čínská vláda tak čelí stále většímu mezinárodnímu tlaku, aby disidentovi dovolila opustit zemi a svěřit se do péče zahraničních lékařů.
Podle agentury AP vzdoruje Peking tomuto tlaku svou obvyklou strategií: přísnou kontrolou informací.
V čínsky psaných médiích a na sociálních sítích nejsou o případu Lioua téměř žádné zprávy. Úřady nicméně umožnily zveřejnění videozáznamu z nemocnice, který zachycuje dva zahraniční lékaře nad disidentovým lůžkem. Na videu ujišťují Liouovu manželku, že lékařský tým sestavený čínskou vládou dělá v péči o jejího muže "maximum".
Video mělo podle všeho ukázat, že Peking se snaží poskytnout pacientovi co nejlepší péči. Německá ambasáda ale tento krok kritizovala s tím, že videonahrávka porušuje lékařské tajemství.
Tlak Německa
Německá vláda také ve středu vyzvala Peking, aby umožnil Liouovi opustit zemi a vyhledat péči lékařů v cizině. Německo je podle vlády v Berlíně připraveno disidenta přijmout. I toto prohlášení ale Peking ignoroval.
V jakém zdravotním stavu se Liou skutečně nalézá, je těžké zjistit.
Úřady v zemi přísně kontrolují veškeré informace o případu disidenta. Nemocnici, kde se pacient léčí, zase hlídají bezpečnostní složky. Lioua smějí navštěvovat jenom příbuzní. Novináři jsou podle agentury Reuters z budovy vykazováni.
Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. V Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitní demokracie v zemi.