Léčbu čínského disidenta neřídí lékaři, tvrdí Němci. Rozhoduje o ní bezpečnostní služba

ČTK ČTK
11. 7. 2017 10:48
Liou Siao-po si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. Minulý měsíc byl podmínečně propuštěn kvůli rakovině jater, nyní se v kritickém stavu léčí ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Peking tvrdí, že jeho stav neumožňuje převoz do ciziny.
Portrét disidenta Liou Siao-po na demonstraci.
Portrét disidenta Liou Siao-po na demonstraci. | Foto: Reuters

Peking - Video zachycující dva zahraniční lékaře nad lůžkem čínského disidenta Liou Siao-poa vyvolalo ostrou kritiku Německa, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Léčbu pacienta v konečném stádiu rakoviny jater řídí bezpečnostní služba a ne lékaři, uvedla v prohlášení německá ambasáda v Pekingu. Videozáznam podle zastupitelského úřadu též porušuje lékařské tajemství.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. V Chartě 08, která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Minulý měsíc byl podmínečně propuštěn po stanovení diagnózy rakoviny jater a podstupuje léčbu ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.

Peking výzvy několika států, aby mu byla umožněna léčba v zahraničí, odráží tvrzením, že stav 61letého pacienta převoz neumožňuje.

Po mezinárodním tlaku Čína umožnila dvěma zahraničním lékařům, onkologům Josephovi Hermanovi z univerzitního centra v Texasu a Markusi Büchlerovi z univerzitní kliniky v Heidelbergu, aby Lioua během víkendu vyšetřili. Oba lékaři tvrdí, že nemocný disident by transport zvládl, ale převoz se nesmí odkládat.

Liouův stav se zhoršuje

Video, které se na internetu objevilo v neděli, zachycuje dva zahraniční lékaře po pravici nemocného, zády ke kameře stojí v černém oděvu jeho žena, zbytek záběru vyplňuje suita čínských doktorů a zdravotních sester.

Jeden z cizích lékařů Liouovu ženu anglicky ujišťuje tím, že čínští lékaři dělají, co mohou.

Německá ambasáda v prohlášení uvedla, že záznam pořídily jisté čínské orgány bez ohledu na přání německé strany a podle všeho pak video poskytly vybraným čínským státním sdělovacím prostředkům.

Podle posledních zpráv z nemocnice se Liouův stav zhoršuje, selhávají mu játra i ledviny, informovala agentura AP.

Od pondělí v Hongkongu demonstrují vsedě desítky lidí s požadavkem, aby byla Liouovi umožněna léčba v zahraničí. Nová správkyně Hongkongu Carrie Lamová, uvedla, že Peking bude disidenta léčit ohleduplně a že jí nepřísluší, aby na ústřední vládu v Pekingu v této záležitosti vytvářela tlak, napsal deník South China Morning Post.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy