Léčbu čínského disidenta neřídí lékaři, tvrdí Němci. Rozhoduje o ní bezpečnostní služba

ČTK ČTK
11. 7. 2017 10:48
Liou Siao-po si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. Minulý měsíc byl podmínečně propuštěn kvůli rakovině jater, nyní se v kritickém stavu léčí ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Peking tvrdí, že jeho stav neumožňuje převoz do ciziny.
Portrét disidenta Liou Siao-po na demonstraci.
Portrét disidenta Liou Siao-po na demonstraci. | Foto: Reuters

Peking - Video zachycující dva zahraniční lékaře nad lůžkem čínského disidenta Liou Siao-poa vyvolalo ostrou kritiku Německa, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Léčbu pacienta v konečném stádiu rakoviny jater řídí bezpečnostní služba a ne lékaři, uvedla v prohlášení německá ambasáda v Pekingu. Videozáznam podle zastupitelského úřadu též porušuje lékařské tajemství.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. V Chartě 08, která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Minulý měsíc byl podmínečně propuštěn po stanovení diagnózy rakoviny jater a podstupuje léčbu ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.

Peking výzvy několika států, aby mu byla umožněna léčba v zahraničí, odráží tvrzením, že stav 61letého pacienta převoz neumožňuje.

Po mezinárodním tlaku Čína umožnila dvěma zahraničním lékařům, onkologům Josephovi Hermanovi z univerzitního centra v Texasu a Markusi Büchlerovi z univerzitní kliniky v Heidelbergu, aby Lioua během víkendu vyšetřili. Oba lékaři tvrdí, že nemocný disident by transport zvládl, ale převoz se nesmí odkládat.

Liouův stav se zhoršuje

Video, které se na internetu objevilo v neděli, zachycuje dva zahraniční lékaře po pravici nemocného, zády ke kameře stojí v černém oděvu jeho žena, zbytek záběru vyplňuje suita čínských doktorů a zdravotních sester.

Jeden z cizích lékařů Liouovu ženu anglicky ujišťuje tím, že čínští lékaři dělají, co mohou.

Německá ambasáda v prohlášení uvedla, že záznam pořídily jisté čínské orgány bez ohledu na přání německé strany a podle všeho pak video poskytly vybraným čínským státním sdělovacím prostředkům.

Podle posledních zpráv z nemocnice se Liouův stav zhoršuje, selhávají mu játra i ledviny, informovala agentura AP.

Od pondělí v Hongkongu demonstrují vsedě desítky lidí s požadavkem, aby byla Liouovi umožněna léčba v zahraničí. Nová správkyně Hongkongu Carrie Lamová, uvedla, že Peking bude disidenta léčit ohleduplně a že jí nepřísluší, aby na ústřední vládu v Pekingu v této záležitosti vytvářela tlak, napsal deník South China Morning Post.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy